Covid-19: Niskie ryzyko zarażenia w samolocie

Reklama

wt., 10/27/2020 - 21:19 -- MagdalenaL

Jak poinformował we wtorek Harvard, dzięki wprowadzonym środkom bezpieczeństwa ryzyko zarażenia się koronawirusem w samolocie jest bardzo niskie, znacznie niższe niż w sklepach czy restauracjach.

Raport Szkoły Zdrowia Publicznego pokazuje, że ryzyko „można zredukować do bardzo niskiego poziomu poprzez połączenie środków kontroli zakażeń”.

Badanie zostało sfinansowane przez grupę Airlines for America, zrzeszającą linie lotnicze i producentów sprzętu lotniczego w czasie, gdy co miesiąc amerykańskie firmy odnotowują miliardowe straty z powodu 65% spadku obrotów wywołanego pandemią koronawirusa.

Amerykańskie linie lotnicze obsługują obecnie o 50% lotów mniej niż w 2019 roku.

Wzmocnione środki ostrożności

Okazuje się, że po wprowadzeniu przez linie lotnicze obowiązkowych maseczek, zintensyfikowaniu sprzątania i zmienionemu procesowi wchodzenia na pokład i opuszczania go, „jest bardzo mało dowodów na możliwość infekcji podczas lotu”.

Systemy wentylacyjne samolotów, które wymieniają powietrze średnio co dwie do trzech minut, usuwają 99% cząsteczek wielkości koronawirusa.

Naukowcy zwracają uwagę, że maseczki znacznie zmniejszają ryzyko przenoszenia choroby.

Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom zaleciło, aby załogi i pasażerowie w samolotach i na lotniskach nosili maseczki celem przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się COVID- 19.

Wyniki badania zleconego przez grupę Airlines for America pokrywają się z ustaleniami Departamentu Obrony USA, opublikowanymi na początku tego miesiąca mówiącymi, że ryzyko infekcji podczas lotu jest bardzo niskie.

 

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Reklama