Aż pięć różnych ras psów istniało pod koniec ostatniego zlodowacenia

Reklama

ndz., 11/22/2020 - 18:07 -- MagdalenaL

Przeprowadzone badania sugerują, że zróżnicowane pochodzenie psów sięga dalej, niż dotąd przypuszczano, a ich następcy żyją dziś w wielu gospodarstwach domowych na całym świecie.

Od malutkich chihuahua po puszyste husky syberyjskie- istnieją psy o różnych rozmiarach i różnych cechach, ale naukowcy dotąd nie byli pewni, jak daleko wstecz sięga ich pochodzenie. Dopiero nowe badanie wykazało, że pod koniec ostatniej epoki lodowcowej istniało już pięć różnych ras psów, pisze Guardian.

- Jeśli przejdę przez Wimbledon Common, to całkiem prawdopodobne, że spotkam psy, które mają nieco inną historię, sięgającą aż 11 tysięcy lat wstecz do różnych części świata, mówi dr Pontus Skonglund, współautor badań i kierownik grupy laboratoryjnej ds. genomiki starożytnej w Instytucie Francis Creek w Londynie.

Magazynowi Science Skoglund i jego współpracownicy opowiedzieli o sekwencjonowaniu 27 genomów jądrowych pochodzących z psich kłów liczących 800 - 11 000 lat, znalezionych w Europie, na Bliskim Wschodzie i na Syberii.

Wyniki badania Skoglunda pokazują, że pod koniec ostatniej epoki lodowcowej istniało co najmniej pięć genetycznie odrębnych grup psów, co sugeruje, że pochodzenie naszych zwierząt domowych sięga jeszcze dalej niż myślano.

Wydaje się jednak, że wszystkie te grupy pochodzą od wspólnego przodka, a zatem udomowienie mogło rozpocząć się od jednej populacji starożytnych wilków.

Kiedy przeprowadzono dalsze badania i porównano ich wyniki z DNA współczesnych psów, naukowcy odkryli, że niektóre rasy pochodzą z Europy. Chodzi przykładowo o owczarka niemieckiego i teriera irlandzkiego, czyli dwa starożytne gatunki – jeden ze wschodniej, a drugi z północnej części Europy.

- Przodkowie współczesnych psów spotkali się w Europie prawdopodobnie wtedy, gdy przybywający tam pierwsi rolnicy przywieźli swoje psy, które weszły w interakcję z psami, które już tam były.

- Współczesne psie rasy europejskie mniej różnią się między sobą niż te dwie rasy prehistoryczne, a to dlatego, że ich historia nie jest tak odległa, wyjaśnia Skoglund.

Chociaż to DNA współczesnych psów europejskich przyczyniło się do rozwoju różnych ras na całym świecie, nie bez znaczenia są `ślady` ras z epoki lodowcowej. Tak jest w przypadku rasy chihuahua, mającej swoje korzenie w Meksyku.

Współczesne rasy europejskie rozprzestrzeniły się po całym świecie w epoce kolonialnej i tak było z chihuahua choć, jak uważa Skoglund, 4% DNA tej rasy pochodzi od `lodowej grupy psów` z terenu starożytnej Ameryki.

Podobnie Siberian Husky, który chociaż posiada DNA współczesnych europejskich psów, ma również DNA psów z `grupy lodowej` z terenu Rosji. Rhodesian ridgeback pochodzi natomiast z innej `grupy lodowej`.

Aby dowiedzieć się, czy na przestrzeni dziejów psy przemieszczały się wraz z ludźmi, naukowcy wykorzystali w badaniu również ludzkie szczątki.

Jak się okazało, w wielu przypadkach ludzie i zwierzęta wędrowali razem, choć nie zawsze tak było.

Człowiek czasami pozostawiał udomowione psy, ponieważ zainteresował się innymi, nowymi rasami lub po prostu nimi handlował.

Pomimo nowych odkryć pozostaje tajemnicą, kiedy i gdzie udomowiono pierwsze psy.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

J.A.K./blic.rs

Dział: 

Reklama