Życie na Marsie? Elon Musk twierdzi, że rakiety statku kosmicznego „zaprojektowane są tak, aby umożliwić życie na różnych planetach”

Reklama

śr., 11/25/2020 - 15:55 -- MagdalenaL

Nikogo nie powinien zdziwić fakt, że Elon Musk myśli już o kolonizacji innych planet, podczas gdy, nie zdążyliśmy nawet ponownie polecieć na Księżyc. Twierdzi on, że wydajność rakiety statku kosmicznego SpaceX „zaprojektowana jest tak, aby umożliwić życie podróżując między dwiema planetami”, zanim ostatecznie wybudowane zostanie miasto na Marsie.

„Rakieta zaprojektowana jest tak, aby umożliwić przemieszczanie się między planetami, w przeciwnym wypadku, używanie tak zaawansowanej technologii nie miałoby sensu” Musk pisze na Twitterze. „Masa statku kosmicznego, potrzebna do przemieszczania się między planetami, będzie ponad 1000 raz większa od wszystkich rakiet znajdujących się obecnie na Ziemi razem wziętych, włączając w to rakietę Falcon. Jest to niezbędne do założenia miasta na Marsie”.

Musk podkreśla także, że „końcowy koszt wystrzelenia rakiety” będzie wynosił mniej niż milion dolarów, co pozwala na wysłanie ponad 100 ton zapasów. Dyskusja na temat możliwości statku kosmicznego wywiązała się po tym jak SpaceX przetransportowało astronautów NASA do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, czyli w miejsce startu statku kosmicznego Dragon SpaceX, co niewątpliwie jest kamieniem milowym dla rozwoju programu kosmicznego.

W niedzielę, rakieta SpaceX- Falcon 9, wystartowała z Centrum Startu 39A w Centrum Kosmicznym im. J.F Kenned’iego na Florydzie. Statek kosmiczny, nazwany przez załogę Resilience, dotarł do Międzynarodowej Stacji kosmicznej w poniedziałek o godzinie 11 czasu wschodnioamerykańskiego.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy Musk wspomniał o SpaceX- który szybo rozwija swoją telekomunikacyjną sieć satelitarną Starlink- w kontekście uczynienia ludzkości gatunkiem wieloplanetarnym.

Po tym jak na początku miesiąca, SpaceX otrzymało oficjalną zgodę NASA na „dostarczenie” astronautów do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, co Musk określił jako „niezwykły zaszczyt”, 49-letni biznesmen dodał, że wiadomość ta, będzie inspiracją do usprawnienia naszych dążeń do powrotu na Księżyc, podróży na Marsa, a ostatecznie pomoże ludzkości zamieszkiwać inne planety”.

W zeszłym miesiącu Musk, który kiedyś opowiadał się za zrzuceniem broni nuklearnej na Marsa, w celu uczynienia planety lepiej nadającej się do zamieszkania, wyznaczył czteroletni plan na wysłanie bezzałogowej misji SpaceX na Marsa, lecz oznajmił on, że czas w którym miałoby się to wydarzyć „jest tylko domysłem”.

W 2018 roku dyrektor generalny SpaceX i Tesli powiedział, że istnieje „70% szans” na to, że przeniósłby się na Marsa, ale zastrzegł, że szanse na śmierć w drodze na Czerwoną Planetę są dość duże. Dwa lata wcześniej, przedstawił on ambitny plan umieszczenia ludzkiego życia na Marsie. Długofalowym celem NASA jest wysłanie załogowej misji na Marsa w latach trzydziestych XX wieku.

Autor: 
Chris Ciaccia, Tłum. Agata Piotrowska
Dział: 

Reklama