
Teheran nie jest już objęty embargiem na broń. Według prognoz ekspertów Rosja może na tym zarobić 5 miliardów dolarów. Ale trzeba tylko uważać przy dostawie broni do tego zaprzyjaźnionego państwa...
18 października 2020 roku zakończyły się ograniczenia we współpracy wojskowo-technicznej społeczności międzynarodowej z Iranem, co zostało określone w rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 2231 z lipca 2015 roku. Otwiera to oczywiście nowe możliwości dostaw broni do Iranu.
Iran jako eksporter broni
Po pierwsze, nowe możliwości pojawiają się w tym przypadku nie tylko dla dostaw sprzętu wojskowego do Iranu, ale także dla, powiedzmy, bardziej przejrzystego niż obecnie, eksportu produktów irańskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego do innych krajów. Ambasador Iranu w Moskwie Kazem Dżalali powiedział rosyjskim mediom, że Teheran osiągnął wysoki poziom samowystarczalności w kwestii broni i jest gotowy do rozpoczęcia eksportu broni po zniesieniu embarga na broń. Myślę, że wyroby irańskich producentów zainteresują wiele krajów Azji i Afryki – tych, które są lojalne wobec państwa islamskiego.
© RUPTLY
Jaka jest siła irańskiego przemysłu zbrojeniowego, który istniał przez długi czas przy braku technicznej współpracy z czołowymi światowymi ośrodkami? Iran z powodzeniem stworzył i rozwinął własną rakietę – systemy rakietowe Fateh-110 o zasięgu do 300 km są już dostarczane, np. do Syrii, a nawet są tam produkowane na podstawie licencji. Na bazie pocisku Fateh-110 powstaje bardziej precyzyjna wersja, zdolna do trafiania w cele punktowe z dużej odległości. Obecnie w niszy systemów rakietowych dopuszczonych do eksportu działają prawdopodobnie tylko Rosja, Stany Zjednoczone, Korea Północna i Chiny. Iran może stać się dość dużym i interesującym importerem systemów rakietowych.
CZYTAJ DALEJ: Rozzłościć USA. Jaką broń mogłaby dostarczyć Rosja do Iranu? - Sputnik Polska (sputniknews.com)