Chińska sonda kosmiczna pomyślnie wylądowała na Księżycu

Reklama

wt., 12/01/2020 - 19:56 -- MagdalenaL

Chińska sonda badawcza Chang'e-5 pomyślnie wylądowała na powierzchni Księżyca, gdzie podczas historycznej misji zbierze próbki jego powierzchni.

Bezzałogowa chińska sonda, nazwana na cześć mitycznej chińskiej bogini księżyca Chang'e, została wystrzelona 24 listopada. Ma przywieźć na Ziemię próbki z powierzchni Księżyca, aby pomóc naukowcom w lepszym poznaniu pochodzenia ziemskiego satelity.

Jak pisze Reuters, pod koniec ubiegłego miesiąca chińskie władze ogłosiły, że sonda Change-5 z powodzeniem weszła na orbitę Księżyca i przygotowuje się do lądowania.

Czteromodułowy statek kosmiczny

Chińska Narodowa Agencja Kosmiczna (CNSA) poinformowała, że ​​w pełni zautomatyzowany statek kosmiczny wszedł na orbitę księżycową po 112 godzinach lotu i bez żadnych problemów zmniejszył prędkość, co było pierwszym krokiem w przygotowaniach do lądowania.

Sonda składa się z czterech modułów: modułu służącego do wejścia na orbitę Księżyca, modułu do lądowania, robota SUV i modułu do startu w drogę powrotną.

Sonda ma wrócić do Chin po 23 dniach misji, czyli w połowie grudnia.

Jeśli wszystko się powiedzie, Chiny będą kolejnym krajem, obok Stanów Zjednoczonych i Rosji, któremu udało się sprowadzić próbki księżycowe na Ziemię. Będzie to pierwsza taka misja od lat 70. ubiegłego wieku.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Reklama