Jak ogromny był megalodon, legendarny prehistoryczny rekin?

Reklama

czw., 12/03/2020 - 10:59 -- MagdalenaL

Ustalono prawdziwy rozmiar megalodona, jednego z najbardziej bezlitosnych drapieżników w historii Ziemi.

W odróżnieniu od innych gatunków z przeszłości, tak naprawdę niewiele wiemy o Megalodonie (Carcharocles megalodon). Sądzi się, że ten gigantycznych rozmiarów rekin królował w wodach kenozoicznych od ok. 20 mln do ok. 3 mln lat temu. Wzbił się na szczyt łańcucha pokarmowego będąc jedynym super drapieżnikiem swoich czasów. Najważniejsze zapisy kopalne tego gatunku to ogromne trójkątne zęby o długości nawet do 20 cm, jak również kilka kręgów. Większość szkieletu zwierzęcia była utworzona z chrząstki, która na przestrzeni lat szybko ulega rozkładowi. Dlatego też, prawdziwe rozmiary megalodona są zagadką, którą próbuje się rozwiązać wychodząc od hipotetycznego stosunku rozmiaru zębów rekina do reszty jego ciała.

Jednakże, najnowsze badanie przeprowadzone przez Uniwersytet Bristolski oraz Uniwersytet w Swansea prześledziło żyjące gatunki o największym ekologiczno-fizjologicznym podobieństwie do megalodona, by po raz pierwszy obliczyć rzeczywisty rozmiar tego prehistorycznego stworzenia. W badaniu naukowym zrealizowanym przez paleobiologów z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Bristolskiego, Jacka Coopera i jego towarzyszy, został utworzony model matematyczny na podstawie niektórych współczesnych krewnych megalodona.

 

Żarłacz biały, osiągający maksymalną długość 6 m, jest najbardziej podobnym do megalodona gatunkiem żyjącym obecnie. Wiadomo nam, że oba rekiny dzielą wspólnego przodka, jednak dr Catalina Pimiento z Uniwersytetu Swansea - specjalistka w dziedzinie oraz współautorka badania - wyjaśnia, że pomimo pokrewieństwa między tymi dwoma rekinami, istnieją inne gatunki, które są w równym stopniu związane z wymarłym drapieżnikiem. „Megalodon nie jest bezpośrednim przodkiem Żarłacza Białego. Jest tak samo spokrewniony z innymi dużymi rekinami (np. ostronos atlantycki, lamna dwustępkowa czy lamna śledziowa) jak z rekinem białym. Zebraliśmy szczegółowe pomiary tych pięciu rekinów, aby tworzyć prognozy co do Megalodona”.

Ile mierzył megalodon?

Wyniki badań sugerują, że średnich rozmiarów megalodon osiągał 16 m długości. Jego głowa mierzyła 4,65 m, ogromna płetwa grzbietowa - 1,62 m, a płetwa ogonowa nawet 3,85 m. Megalodon jest uważany za jednego z najbardziej bezwzględnych drapieżników, jakie kiedykolwiek zamieszkiwały Ziemię. Wystarczył sam uchwyt ogromnych szczęk rekina, by obezwładnić ofiarę. Nacisk wywierany przez siłę jego szczęk (10 ton), był wystarczający, by zagrozić każdemu z morskich stworzeń stanowiących jego dietę: wielorybom, delfinom, żółwiom, lwom morskim i manatom. To odkrycie pomoże lepiej zrozumieć legendarnego prehistorycznego rekina, a także rozstrzygnąć kwestię jego wymarcia ok. 3 mln lat temu (ochłodzenie wód na skalę światową bądź trudności w zdobyciu pożywienia).

Autor: 
Alejandro I. López, Tłum. Renata Czop
Dział: 

Reklama