Pierwszą kobietą na Księżycu może być Jessica Meir, pół-Szwedka pół-Amerykanka

Reklama

wt., 01/12/2021 - 16:13 -- MagdalenaL

Jessica Meir przeszła do historii we wrześniu 2019 roku, kiedy jako druga osoba pochodząca ze Szwecji w historii, poleciała w kosmos. Teraz została wybrana do programu Artemis NASA. Program zakłada powtórne sprowadzenie ludzi na Księżyc. Księżyc został ostatnio odwiedzony przez człowieka w 1972 roku.

Mający 63 lata, Christer Fuglesang, przeszedł do historii jako pierwszy Szwed w kosmosie. Był to rok 2006. Na próżno wierzono, że dzięki temu Szwedzi podbiją kosmos. Potrzeba było aż 13 lat, aby kolejna osoba ze Szwecji opuściła ziemską atmosferę. Była to Jessica Meir, która we wrześniu 2019 roku zostawiła Ziemię i udała się na stację kosmiczną ISS. Po 3 280 obrotach wokół Ziemi lub po 205 dniach w kosmosie Meir powróciła w kwietniu 2020 roku. W związku ze swoją wizytą w kosmosie Jessica Meir ogłosiła, że marzy o wyprawie na księżyc.

– To moje nowe marzenie, powiedziała Meir na wideokonferencji z ISS.

Wychowana przez mamę Szwedkę

Jessica Meir urodziła się w 1977 roku w stanie Maine, położonym na terenie USA. Jej mama pochodzi natomiast z Västerås. Na tej podstawie Meir ma szwedzkie obywatelstwo. Jej ojciec pochodzi z Izraela. Meir dorastała w USA, lecz poza tym studiowała zarówno w Szwecji, jak i we Francji. W 2020 roku uzyskała tutył doktora honoris causa na uniwersytecie technicznym w Luleå. W 2015 roku została w pełni wykształconą astronautką – studiowała dwa lata w grupie ośmiu osób w NASA Astronaut Group 21.

Pierwszy raz od 1972 roku

Według strony internetowej NASA, program Artemis został uruchomiony w 2017 roku, jako pośredni cel załogowej wyprawy na Marsa. Program jest prowadzony przez organizację NASA, jednak otrzymuje również wspacie ze strony Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA oraz prywatnych amerykańskich firm. Wraz z 17 innymi osobami, Jessica Meir jest częścią programu. Nie jest jeszcze jasno powiedziane, czy zostanie ona wysłana na Księżyc, czy też otrzyma inne zadanie w zakresie programu. Celem programu Artemis jest umieszczenie pierwszej kobiety na Księżycu, co miałoby mieć miejsce w 2024 roku. NASA planuje również umieścić stację kosmiczną na orbicie Księżyca.

– W 1972 roku zanotowano ostatnią wizytę człowieka na Księżycu. Żadna kobieta nigdy wcześniej nie chodziła po powierzchni Księżyca, powiedziała jesienią dyrektorka do spraw komunikacji NASA, w Cable News Network.

Program Artemis obejmuje dziewięć kobiet oraz dziewięciu mężczyzn. Nie zostało jeszcze określone, ilu astronautów poleci na Księżyc.

Więcej szwedzkich połączeń w programie Artemis

Poza Jessicą Meir w programie Artemis znajdziemy również astronautę urodzonego w Tajwanie, który posiada szwedzkie korzenie – to Amerykanin, Kjell Lindgren. Jego korzenie sięgają Skanii, a według dziennika Skånska Dagbladet, jest potomkiem księdza z Osby – Sama Dahla. W rozmowach z 2015 roku, przed wyprawą Lindgrena w kosmos, przyznał, że nie spędził za dużo czasu w Szwecji, jednak jest świadomy swojego pochodzenia. Przed lotem kosmicznym w 2015 roku sam Christer Fuglesang życzył mu szczęścia w poście na Twitterze — po szwedzku.

Autor: 
Johan Bratell, Tłum. Marzena Mamuszka

Reklama