W Finlandii odkryto dwa gatunki ryb obcego pochodzenia – oba znajdowały się w stawach południowo-zachodniej Finlandii

Reklama

czw., 01/14/2021 - 22:14 -- MagdalenaL

Instytut Zasobów Naturalnych w Finlandii (Luke) uważa, że obce gatunki zostały sprowadzone i rozprzestrzenione w środowisku bez zezwolenia.

Instytut badawczy Luke informuje, że w południowo-zachodniej części Finlandii znaleziono dwa gatunki ryb, które nie były wcześniej spotykane w tym kraju. Wykryte gatunki to świnka pospolita i różanka europejska. Odkrycia dokonano podczas sporządzania map i badań siedlisk bassów słonecznych.

Wg Luke świnki pospolite żyją naturalnie w rzekach środkowej Europy. Różanka europejska pochodziła pierwotnie z rejonów na północ od Morza Czarnego, ale gatunek ten upływem czasu rozprzestrzenił się daleko na zachód i północ.

-Różanki europejskie znaleziono również w Estonii w 2019 roku. Najbliższe wspólne środowisko występowania tych gatunków jest aktualnie w Polsce. Prawdopodobne jest, że ktoś sprowadził gatunki przyjeżdżając i wypuścił je do stawu – mówi instytut Luke w swoim komunikacie.

Wg Luke nie wiadomo jeszcze, jaki wpływ mogą mieć obce gatunki na dotychczasową faunę stawu.

Wiadomo, że świnki pospolite przenoszą pasożyty wątrobowe (przenoszone również na człowieka), które mogą za pomocą żywiciela pośredniego, np. ptaków, rozprzestrzeniać się do innych zbiorników wodnych. Również różanka europejska może przenosić chorobę zakażającą ryby z rodziny łososiowatych. Sprowadzanie i wypuszczenie bez nadzoru obcych gatunków ryb jest jak rosyjska ruletka dla fińskiej przyrody, mówi Lauri Urho, specjalista z instytutu Luke, który wykrył wspomniane gatunki.

Instytut Luke uważa, że obce gatunki zostały sprowadzone i rozprzestrzenione w środowisku bez zezwolenia. Prawdopodobnie działo się to w Południowo-zachodniej Finlandii już od prawie dekady.

Luke przypomina, że import ryb do Finlandii wymaga zezwolenia. Tak samo zezwolenia wymaga wypuszczenie ryb do naturalnych wód.

W ciągu ostatnich 30 lat spośród dziesięciu nowych gatunków ryb zaobserwowanych w Finlandii aż dziewięć było gatunkami obcymi, czyli sprowadzonymi przez człowieka.

Autor: 
Johanna Lehtola, Tłum. Joanna Balcerek
Dział: 

Reklama