Kolibry to jedyne ptaki, które mogą latać do tyłu

Reklama

pt., 01/15/2021 - 11:37 -- MagdalenaL

W całym królestwie zwierząt, jedynymi ptakami zdolnymi do lotu w wielu kierunkach są kolibry. 47 ich gatunków zamieszkuje Amerykę Łacińską.

Po kilku miesiącach obserwacji kolibrów, siedząc na balkonie swojego domu Nir Sapir, biolog ewolucyjny i badacz z Uniwersytetu w Hajfie zauważył, że ptaki te potrafią latać w różnych kierunkach. Szybkość lotu u tak małych zwierząt przyciągnęła jego uwagę. Spotkał się z Robertem Dudleyem z Uniwersytetu Kalifornijskiego, aby wspólnie prowadzić prace badawcze na podstawie tego doświadczenia. Do tego badania, skupionego na locie kolibrów, wykorzystali kamery nagrywające z dużą prędkością oraz mierniki zużycia tlenu. Oto, co odkryli.

W górę, w dół, do przodu i do tyłu

Na potrzeby badań skupiono się na locie pięciu kolibrów hodowanych w niewoli. Ptaki należały do gatunku Calypte anna, charakteryzującego się różowoczerwonym ubarwieniem na głowie. Karmiono je cukrem, podczas gdy zespół uruchamiał tunel aerodynamiczny. W ten sposób, mogli kontrolować i manipulować natężeniem sztucznie wywołanej bryzy, aby zaobserwować zachowanie i reakcję zwierząt.

Kolibry Calypte anna odznaczają się wyjątkowym ubarwieniem głowy. (Zdjęcie: Getty Images)

Badacze odkryli, że zmieniając siłę oraz kierunek wiatru, ptaki stosowały różne strategie lotu. Ruch zarejestrowano kamerą nagrywającą z dużą prędkością, a jednocześnie zmierzono zużycie tlenu przez kolibry, ich postawę, a także płaszczyznę pochylenia skrzydeł. Ten ostatni czynnik był decydujący w badaniu, ponieważ zauważono, że kolibry mają zdolność do poruszania się do przodu, do tyłu, w górę, w dół lub do pozostawania w tym samym miejscu.

Kolibry zużywają dużo energii podczas lotu

Zgodnie z tym, co twierdzi Sapir, najważniejszym odkryciem badania było to, że lot do tyłu pochłania podobną ilość energii, jak lot standardowy. Ponadto, dzięki zapiskom z kamery z czujnikiem ruchu zrozumieli, że obie czynności są bardziej wydajne niż pozostawanie przez ptaki w tym samym miejscu.

Obserwując je, zdali sobie sprawę, że lecą do tyłu, odlatując z kwiatu, który służył im za źródło nektaru. Do tego czasu nie istniało wiele badań dotyczących lotu kolibrów, jak mówi Sapir: „Obserwowałem kolibry w karmniku na moim balkonie i widziałem, że często odlatują do tyłu. Zaskoczyło mnie to bardzo, biorąc pod uwagę, że cały czas lecą do tyłu, dlatego postanowiłem zbadać, jak to robią i jakie konsekwencje dla ich metabolizmu ma ten rodzaj lotu”. Wyjaśnia to, dlaczego te małe ptaki co dwie minuty szukają kwiatów, by się pożywić. Najwyraźniej potrzebują sporego zastrzyku energii, ponieważ muszą odzyskać siły po tak istotnym dla organizmu obciążeniu.

Ponadto, okazało się, że opór powietrza jest nieco większy niż przy locie do przodu. Odpowiada to, zdaniem Sapira, faktowi, że prędkość spada, gdy ptaki kierują się do tyłu. Pełne wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie naukowym „Journal of Experimental Biology”.

Autor: 
Andrea Fischer, Tłum. Renata Czop

Reklama