30-latek wstrzyknął sobie grzyby halucynogenne

Reklama

pt., 01/15/2021 - 17:19 -- MagdalenaL

Chciał w ten sposób złagodzić objawy zaburzeń afektywnych dwubiegunowych i zaspokoić narkotykowy głód.

11 stycznia czasopismo „Journal of the Academy of Consultation-Liaison Psychiatry” opublikowało studium opisujące nietypowy medyczny przypadek. W Stanach Zjednoczonych, mężczyzna około trzydziestki przygotował sobie herbatę z grzybów halucynogennych i wstrzyknął ją sobie do żyły. Kilka dni później, eksperyment przerodził się w koszmar: grzyby dalej rosły w jego krwi.

Według naukowego raportu, wstrzykując sobie grzyby do układu krwionośnego, pacjent chciał złagodzić symptomy swojej choroby afektywnej dwubiegunowej jak również zaspokoić głód narkotykowy, jako że jest on uzależniony od opiatów. Członkowie jego rodziny zauważyli też, że od jakiegoś czasu przestał brać leki i przeżywał następujące po sobie stany depresji i manii.

Mężczyzna znalazł w internecie informacje na temat potencjalnych efektów terapeutycznych halucynogenów takich jak LSD czy właśnie grzyby. Zaopatrzył się więc w te ostatnie, zagotował je, przyrządził z nich herbatę a po przefiltrowaniu napoju, wstrzyknął go sobie w ciało.

Eksperyment, który przeradza się w koszmar

Po kilku dniach pojawiły się niepokojące objawy. Mężczyzna popadł w letargiczny stan, miał mdłości, jego skóra zaczęła żółknąć. Szybko również okazało się, że ma biegunkę i wymiotuje krwią. Gdy rodzina zobaczyła, w jakim jest stanie, udała się z nim bezzwłocznie na pogotowie. Tam lekarze zauważyli, że pacjent wydaje się zagubiony, że nie potrafi – ze względu na fatalny stan psychiczny - odpowiedzieć nawet na proste pytania.

Po tym jak kilka jego organów, w tym wątroba i nerki, przestało działać poprawnie, mężczyznę przeniesiono na oddział intensywnej terapii. Badania krwi w końcu wyjawiły obecność grzybów, które sobie wstrzyknął i które przez cały ten czas rosły w jego krwi. Lekarze przepisali mu antybiotyki i leki, a pacjent trafił pod respirator. Po 22-dniowej hospitalizacji - z czego osiem na intensywnej terapii – było już pewne, że mężczyzna przeżyje. Został wypisany ze szpitala.

W swoim raporcie, lekarze przypominają o konieczności informowania społeczeństwa o niebezpieczeństwach związanych z nietypowym zażywaniem narkotyków. Według niektórych badań, aktywny składnik grzybów halucynogennych – psylocybina - może mieć terapeutyczny wpływ na depresję, lęki czy toksykomanię. Substancje tego typu powinny jednak być przyjmowane ostrożnie i pod okiem lekarzy, którzy wiedzą, jak je dozować.

Autor: 
Léah Boukobza, Tłum. Bazyli Chara
Dział: 

Reklama