Wikipedia – „dinozaur” niekomercyjnego Internetu

Reklama

sob., 01/16/2021 - 15:45 -- MagdalenaL

Wikipedia ciągle jest największym cyfrowym dobrem publicznym, jakie kiedykolwiek dał nam Internet - bezpłatną encyklopedią online, jednym z ostatnich „dinozaurów” wolnej i partycypacyjnej inter-network, świętującym 20-lecie swojego istnienia z kilkoma wyzwaniami do pokonania.

„`Mały cud` w czasach triumfu GAFAM, wielkiej piątki: Google, Apple, Facebooka, Amazona i Microsoftu oraz Internetu dla zysku”, mówi historyk Remi Mathis, były prezes Wikimedia France.

Wikipedia została założona 15 stycznia 2001 roku przez Amerykanina Jimmy'ego Walesa w celach niekomercyjnych, z myślą o zebraniu całej wiedzy o naszej planecie na jednej platformie „online” z pomocą milionów wolontariuszy na całym świecie, którzy chcą dzielić się swoją wiedzą.

Sukces był natychmiastowy. Pierwsza strona była w języku angielskim, potem w marcu 2001 roku pojawiły się Wikipedie niemiecka i szwedzka, a wkrótce potem dziesięć kolejnych, w tym francuska, włoska, chińska, rosyjska i katalońska.

Chorwacka Wikipedia ujrzała światło dzienne 16 lutego 2003 roku.

Jimmy Wales ma nadzieję, że już wkrótce Wikipedia zostanie rozszerzona na kraje rozwijające się.

„To bardzo ważne, aby następny miliard ludzi, którzy odwiedzają Internet, chciał wnieść swój wkład”, powiedział, życząc Wikipedii, żeby „istniała tak długo, jak Oxford”.

Encyklopedia amatorów

Wikipedia, siódma najczęściej odwiedzana strona na świecie, zawiera ponad 55 milionów artykułów w 309 językach.

Zawartość każdej strony jest niezależna, nie ma tłumaczeń, a jedynie teksty oryginalne.

W przeciwieństwie do tradycyjnych encyklopedii pisanych przez wybitnych ekspertów, ten zbiór wiedzy, opracowany przez często anonimowych amatorów, spotkał się z wielką krytyką i wrogą reakcją niektórych środowisk akademickich.

„Wiedząc dokładnie, w jaki sposób monitorowana jest Wikipedia, jak pisane są artykuły i jak wymieniane są dane, nadal możemy twierdzić, że istnieje pewien poziom niezawodności i to jest ważne”, powiedział Lionel Barbe z Uniwersytetu Paris-Nanterre.

Istnieje oczywiście problem różnorodności źródeł i tematów. Najlepiej widać to w przypadku tematów związanych z krajami rozwijającymi się.

Większość autorów Wikipedii pochodzi z krajów zachodnich i Stanów Zjednoczonych.

Mathis, autor „Wikipedia: Behind the Scenes of the World’s Largest Encyclopedia” wyjaśnia, że ​​encyklopedia przede wszystkim przyciąga dobrze wykształconych ludzi z miast.

„Aż 80%, o ile nie więcej, artykułów w Wikipedii jest autorstwa białych”, wyjaśniła Marie-Noelle Doutreix z Uniwersytetu w Lyonie.

Ponadto, istnieje nieproporcjonalnie więcej biografii mężczyzn.

Mimo wszystko, Lionel Barbe uważa, że ​​w czasie triumfu GAFAM-u encyklopedia „online” jest rzadkim przykładem ocalałych z partycypacyjnej utopii libertariańskiej sieci, pomyślanej jako „zdecentralizowane sieci wymiany wiedzy”.

„Wikipedia jest w końcu największym cyfrowym dobrem, jakie dał nam Internet”, podkreśla.

Brak reklam

Jimmy Wales zwraca uwagę, że twórcy Wikipedii nie odstępują od swojej misji, a ich celem nie jest zwiększanie przychodów.

Wikipedia jest nadal finansowana z darowizn, a nie z reklam.

Marie-Noelle Doutreix uważa, że ​​przetrwanie Wikipedii, aktywa non-profit są bardzo interesujące dla komercyjnego Internetu.

„W zamian za promocję istnienia Wikipedii, Google wykorzystuje jej artykuły w swojej wyszukiwarce, rejestrując znaczny ruch w encyklopedii”, wyjaśnił Doutreix.

Jeśli chodzi o problem masowego rozpowszechniania fałszywych wiadomości w sieciach społecznościowych, niektórzy postrzegają sposób moderowania Wikipedii jako inspirację.

„Nie możemy jednak wierzyć, że Wikipedia jest tą, która uchroni nas przed naszymi własnymi demonami. Wciąż pozostaje narzędziem. Jeśli lubimy spiski, wątpię, czy Wikipedia może nas od tego odciągnąć”, wyjaśnia Lionel Barbe.

Obecnie Wikipedia stoi przed dwoma ważnymi wyzwaniami: nadal zachęcać do pracy encyklopedystów oraz dobrowolnie moderować własne treści i wewnętrzne bazy danych.

A wszystko to, jak wyjaśnia Barbe, „w kontekście silnego wzrostu zbiorowych fantazji”.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Dział: 

Reklama