Inwazyjny gatunek ryby bezpowrotnie niszczy Morze Karaibskie oraz rafy koralowe Riviera Maya

Reklama

śr., 01/20/2021 - 10:39 -- MagdalenaL

W wyniku zmiany lokalizacji, inwazyjny gatunek ryby niszczy równowagę ekologiczną Morza Śródziemnego i raf koralowych Morza Karaibskiego.

Pasiasta, kolczasta i cicha: inwazyjny gatunek ryby hipnotyzuje swoje ofiary spojrzeniem o kolorze wód morskich, niszcząc różnorodność Morza Śródziemnego. Ryba często pozostaje niezauważona wśród raf koralowych, ale nieustannie czyha na swoją następną ofiarę.

Pochodząca z ciepłych wód południowego Pacyfiku, ognica rogata (skrzydlica rogata) przeważnie żywi się małymi rybami, mięczakami i bezkręgowcami. Jej sposób działania jest prosty, ale skuteczny: łapie ofiarę wypluwając strumienie wody, które ją dezorientują zanim zwierzę ją pożre. Jednak jej żarłoczny głód niszczy życie w morskich ekosystemach.

Zmiana sąsiedztwa

Zbliżenie na głowę dorosłej ognicy rogatej. (Zdjęcie: Getty Images)

Skrzydlicę rogatą można łatwo rozpoznać po kolczastym grzebieniu, który wieńczy jej płetwę grzbietową i płetwy w kształcie wachlarza. Kolce mają biało-brązowawe paski - zabarwienie, które zwykle wskazuje na to, że zwierzę jest jadowite, nawet dla ludzi. Z tego powodu ognica jest śmiertelnym przeciwnikiem dla każdej mniejszej od siebie ryby.

W swoim naturalnym środowisku, każdy z gatunków, z którymi skrzydlice dzielą terytorium, spełnia określoną funkcję ekologiczną. W ten sposób, rafy koralowe od tysiącleci utrzymywały się w równowadze. Jednakże ostatnio ten drapieżnik sieje spustoszenie w podwodnym ekosystemie. W odpowiedzi na mało odpowiedzialną obecność skrzydlicy rogatej w południowo-wschodnich Stanach Zjednoczonych, na Karaibach i w Morzu Śródziemnym, jej populacje dostosowały swoją dietę do gatunków endemicznych tych stref. Ognice bardzo dobrze przystosowały się do nowego sąsiedztwa, rozmnażając się jak nigdy dotąd.

Rozmnażanie w alarmującym stopniu

Skrzydlica w okolicach Xcalak (Meksyk). (Zdjęcie: Getty Images)

Nowe, wygodne dla ryby sąsiedztwo sprawiło, że skrzydlica rozmnaża się w alarmującym stopniu w Riviera Maya i na Karaibach. Przez cały rok, jest w stanie składać ikrę co drugi dzień. Z unoszących się jajeczek wypuszczonych przez matkę po porodzie, wśród planktonu wykluwają się młode i osiadają na rafach. Oznacza to, że obecnie w prądach oceanicznych wędrują miliony potencjalnych młodych rybek.

Oprócz tego, ten inwazyjny gatunek ryby ma zdolność rozszerzania żołądka nawet do rozmiarów 30-krotnie większych, co sprawia, że skrzydlica ma nienasycony apetyt. Zagraża to różnorodności nowych miejsc, które zajmuje. Dzieje się tak, ponieważ miejscowym drapieżnikom brakuje pożywienia, co powoduje znaczne zaburzenie równowagi życia w tych tropikalnych ekosystemach.

Problem narasta, ponieważ skrzydlica ma niewielu naturalnych wrogów. Rozwiązaniem proponowanym w krajach dotkniętych tą sytuacją jest wprowadzenie kontrolowanego polowania na gatunek, aby przywrócić pewną stabilność życia w rafach koralowych.

Autor: 
Andrea Fischer, Tłum. Renata Czop

Reklama