Odkryto planetę o wieku zbliżonym do wieku Wszechświata

Reklama

czw., 01/21/2021 - 19:47 -- MagdalenaL

Rok na tej planecie trwa zaledwie dziesięć godzin.

Planety mogą być zdumiewająco długowieczne. W odległości 280 lat świetlnych od Ziemi badacze znaleźli czerwonego karła otoczonego trzema egzoplanetami, z których jedna jest w wieku prawie dziesięciu miliardów lat.

Ta będąca mniej więcej wielkości Ziemi skalna planeta jest jedną z najstarszych znanych planet.

Odkryty układ planetarny jest dwa razy starszy od układu Słonecznego i prawie równie stary jak sam Wszechświat.

„Odkrycie wykazuje, że Wszechświat zaczął kształtować skalne planety już prawie na samym początku istnienia, niecałe 14 miliardów lat temu” – mówi dr hab. Lauren Weiss z Uniwersytetu Hawajskiego.

Wyniki badania ukażą się w magazynie naukowym Astronomical Journal po dokonaniu recenzji naukowej. Aktualnie są one dostępne w archiwum Arxiv.

Skalna planeta TOI-561b jest wielkości równej półtorej wielkości Ziemi. Okrąża ona gwiazdę w wyjątkowo niewielkiej odległości: jeden rok, czyli jedno okrążenie wokół gwiazdy trwa zaledwie dziesięć i pół godziny.

Temperatura powierzchni po zacienionej stronie planety wg szacunków badaczy przekracza 2200 stopni Celsjusza. Po drugiej stronie planety trwa wieczny dzień a powierzchnia pokryta jest morzem lawy.

Niemal pewne więc jest, że życie na tej planecie nie istnieje. Pomimo tego, możliwe jest, że wykrycie tej planety może być pomocne w szukaniu życia pozaziemskiego, mówi Stephen Kane, astrofizyk z uniwersytetu Kalifornijskiego.

Jego zdaniem badanie odwiecznych egzoplanet pomaga wykryć najstarsze gwiazdy we Wszechświecie i krążące wokół nich skalne planety. Stare planety są z kolei sprzyjającymi miejscami do poszukiwania form życia, szczególnie tych bardziej skomplikowanych od mikrobów i archeonów, a może nawet inteligentnych.

Na uformowanie się życia potrzeba wiele czasu. Ziemia ma już prawie 4,5 miliarda lat, a rozwinięcie się pierwszych znaków życia zajęło około miliarda lat. Kręgowce z kolei zamieszkują Ziemię przez zaledwie ostatnie 500 milionów lat.

Planetę TOI-561b wykryto Kosmicznym Teleskopem Tess należącym do NASA, który rozpoczął swoją pracę w 2018 roku.

Krążąca najdalej od gwiazdy planeta TOI-561d jest wg obserwacji 2,3 razy większa od Ziemi. Okrąża swą gwiazdę w ciągu około 16 dni. Środkowa planeta TOI-561c jest największą z omawianych trzech planet. Jej wielkość odpowiada blisko trzem wielkościom Ziemi.

Wg danych NASA do tej pory wykryto ponad 4300 planet znajdujących się poza układem słonecznym, a potencjalnych odkryć dokonano ponad 5700.

Autor: 
Tłum. Joanna Balcerek

Reklama