Naukowcy odkryli 503 nowe gatunki zwierząt w 2020 roku

Reklama

pt., 01/22/2021 - 10:54 -- MagdalenaL

Małpa żyjąca w wygasłym wulkanie, oddychający przez skórę płaz oraz 501 innych gatunków zwierząt zostało odkryte w roku 2020 przez naukowców z Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, jak donosi Cable News Network.

Muzeum Historii Naturalnej w Londynie zostało zamknięte ze względu na szerzącą się pandemię koronawirusa. Od czasów II wojny światowej muzeum nie było zmuszone zamknąć się na tak długi okres. Pomimo tego, że korytarze budynku nie są przepełnione turystami, naukowcy kontynuują swoją pracę za kulisami. W nowym wydaniu prasowym muzeum czytamy, że w ciągu ubiegłego roku odkryto całe 503 przypadki nowych gatunków.

— Niedawno odkryte 503 gatunki przypominają nam, że jesteśmy pojedynczym, ciekawym i niezwykle potężnym gatunkiem, a los wielu innych jest w naszych rękach - przekazał w komunikacie prasowym Tom Littlewood, dyrektor generalny muzeum.

Nowa rodzaj małpy, która żyje w wygasłym wulkanie

Naukowcy odkryli między innymi nową małpę, Popa langur, która żyje na zboczu wygasłego wulkanu w Birmie. Ten gatunek małp jest poważnie zagrożony. Na wolności żyje jedynie 200-260 osobników. Badacze mają nadzieję, że teraz, kiedy małpy otrzymały nazwę dla swojego gatunku, ocalenie ich będzie łatwiejsze.

– Podstawą w nazywaniu rzeczy lub rozpoznawanie, że zostało ich bardzo niewiele, dosyć szybko podnosi ich znaczenie dla ochrony przyrody, wypowiada się w CNN Ken Norris, przewodniczący oddziału nauk biologicznych w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

Oprócz wcześniej niespotkanej małpy naukowcy odkryli też kilkanaście gatunków płazów i gadów. Wśród nich znajdziemy dwa nowe gatunki żab oraz dziewięć nowych gatunków węży. Na szczycie listy znajdziemy chrabąszcze. Odkryto aż 170 wcześniej nieznanych gatunków tych owadów. Na następnej pozycji znajdują się pszczoły z 70 nowymi gatunkami.

Autor: 
Ebba Larsson (tłum. Marzena Mamuszka)

Reklama