Zatrute powietrze skraca życie mieszkańców europejskich miast

Reklama

sob., 01/23/2021 - 16:34 -- MagdalenaL

Każdego roku dziesiątki tysięcy mieszkańców europejskich miast umiera przedwcześnie z powodu zanieczyszczonego powietrza, stwierdzili naukowcy w badaniu, w którym ponad 800 miast zostało uszeregowanych pod względem ryzyka przedwczesnej śmierci spowodowanej przez dwie główne substancje trujące.

W pracy opublikowanej niedawno w czasopiśmie branżowym The Lancet Planetary Health przeanalizowano ryzyko narażenia na dwutlenek azotu, toksyczny gaz- jeden z gazów emitowanych przez samochody oraz drobne cząsteczki, które mogą obejmować dym, kurz i popiół.

Następnie opracowano narzędzie internetowe pozwalające mieszkańcom zobaczyć ranking ich miast wraz z danymi porównującymi ich jakość powietrza z jakością powietrza w innych ośrodkach miejskich, informuje Hina, powołując się Reutersa.

„To głównie miasta są źródłem zanieczyszczonego powietrza”, powiedział autor badania Mark Nieuwenhuijsen z Institute of Global Health w Barcelonie dodając, że ma nadzieję, iż strona porównawcza pomoże zwiększyć u ludzi świadomość istnienia „cichego zabójcy”.

„To bardzo dobre narzędzie dla tych, którzy chcą zobaczyć, co dzieje się w ich mieście… i którzy powinni wykorzystać te informacje do zachęcenia innych do działania”.

Madryd na samym szczycie

W omawianym badaniu, naukowcy wykorzystali dane dotyczące jakości powietrza w poszczególnych miastach, aby obliczyć, jaki procent zgonów można przypisać narażeniu człowieka na dwutlenek azotu i drobne cząsteczki.

Jak obliczyli, można by zapobiec około 51.000 przedwczesnych zgonów rocznie, wywołanym drobnymi cząsteczkami i 900 podtlenkiem azotu, gdyby miasta zmniejszyły zanieczyszczenie do poziomów zalecanych przez Światową Organizację Zdrowia.

Jeśli chodzi o zanieczyszczenie dwutlenkiem azotu, na szczycie listy znajduje się Madryt. Zdaniem naukowców, nawet 7% wszystkich naturalnych zgonów spowodowanych jest przez tę substancję. Dalsze miejsca zajmują Antwerpia, Turyn, Paryż i Mediolan.

Mieszkańcy miast we włoskiej dolinie Padu, południowej Polsce i wschodnich Czechach są najbardziej narażeni na śmierć z powodu drobnych cząsteczek emitowanych przez przemysł i źródła ogrzewania gospodarstw domowych.

Kraje Europy Północnej, takie jak Islandia, Norwegia i Szwecja, dominują na liście miast o najniższym odsetku zgonów przypisywanych dwutlenkowi azotu i drobnym cząsteczkom. Wśród nich jest również chorwacka Pula.

Wpływ zanieczyszczonego powietrza na zdrowie

Jak wykazują dane ONZ, zanieczyszczone powietrze jest każdego roku odpowiedzialne za około 7 mln przedwczesnych zgonów na całym świecie. ONZ wzywa do potraktowania tego ryzyka, jako kwestii związanej z prawami człowieka.

„Badanie głównie podkreśla ukryty wpływ zanieczyszczonego powietrza w miastach”, powiedział Matt Whitney z Clean Air Fund.

„Bardzo niewiele osób zdaje sobie sprawę z jego ogromnego oddziaływania na zdrowie”.

Whitney wezwał władze miejskie do podjęcia stosownych działań, w tym ograniczenia zużycia paliw kopalnych oraz zachęcania do zrównoważonego transportu i inwestowania w tereny zielone.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Reklama