Chińczycy chcą powstrzymać starość

Reklama

ndz., 01/24/2021 - 18:02 -- MagdalenaL

Chińskim naukowcom, pracującym nad nową metodą genetyczną, udało się u laboratoryjnych myszy opóźnić niektóre skutki starzenia komórkowego. Pewnego dnia prekursorska technika może zostać zastosowana w przypadku ludzi.

Metoda, szczegółowo opisana na początku stycznia w pracy opublikowanej w specjalistycznym magazynie Science Translational Medicine, opiera się na inaktywacji genu nazwanego KAT7, uważanego za kluczowy czynnik starzenia się komórek.

Jak poinformował Reuters, powołując się na jedną z opiekunek projektu, specjalistkę w zakresie procesów starzenia i medycyny regeneracyjnej z Instytutu Zoologii Chińskiej Akademii Nauk - profesor Qu Jing, chińskim badaczom udało się to, jako pierwszym na świecie.

„Po 6 - 8 miesiącach zauważyliśmy bardziej żywotne ruchy i poprawę wyglądu myszy, a co najważniejsze, byliśmy w stanie przedłużyć życie gryzoni o około 25%”, powiedziała profesor Qu.

Zespół biologów z różnych wydziałów Instytutu zastosował metodę CRISPR / Cas9, próbując zbadać tysiące genów i znaleźć te, które wyjątkowo silnie wpływały na starzenie komórkowe.

Jak poinformowała badaczka, „Zidentyfikowano 100 genów z około 10.000, ale to KAT7 był najbardziej skuteczny, jeśli chodzi o starzenie się komórek”.

Jeszcze daleko do testów na ludziach

KAT7 jest jednym z dziesiątek tysięcy genów znajdujących się w komórkach wszystkich ssaków. Chińscy naukowcy zdezaktywowali go w wątrobie myszy metodą zwaną `wektorem lentiwirusowym`.

„Udało nam się przetestować funkcję genów w różnych typach komórek, w ludzkich komórkach macierzystych, w mezenchymalnych komórkach progenitorowych, w ludzkich komórkach wątroby i komórkach wątroby myszy. Chociaż u myszy nie wykryliśmy żadnych skutków ubocznych, musimy przyznać, że metoda ta jeszcze długo nie będzie stosowana w badaniach na ludziach”, powiedziała profesor Qu.

„Bez wątpienia nadal musimy testować funkcję genu KAT7 w innych typach komórek ludzkich, organach myszy oraz innych zwierząt, zanim zastosujemy tę strategię w ramach badań nad starzeniem się człowieka”.

„Jesteśmy pewni, że następnym krokiem będzie przetestowanie naszej metody na naczelnych, ale do tego potrzebujemy sporo środków finansowych i dużo więcej badań. Tak czy inaczej, mamy nadzieję, że w dającej się przewidzieć przyszłości uda nam się znaleźć sposób na opóźnienie starzenia się, choćby o bardzo mały procent”, mówi badaczka.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Reklama