Rosja: Udało się sfotografować brytyjski wariant koronawirusa

Reklama

wt., 01/26/2021 - 12:22 -- MagdalenaL

Jak poinformowała rosyjska służba nadzoru fitosanitarnego Rospotrebnadzor, naukowcy z Nowosybirskiego Instytutu Naukowego Vector jako pierwsi na świecie sfotografowali „brytyjski szczep” koronawirusa, który został pozyskany od pacjenta w grudniu 2020 roku.

Eksperci nadal badają właściwości tego szczepu, jego cechy strukturalne i zachowanie w hodowlach komórkowych oraz modelach eksperymentalnych z wykorzystaniem zwierząt laboratoryjnych.

Obraz uzyskano za pomocą mikroskopu elektronowego, przy 100.000-krotnym powiększeniu, co potwierdza napis na oryginalnym zdjęciu. Zdjęcie pokazuje „cząstkę wirusa” o okrągłym kształcie, średnicy około 140 nanometrów, długości około 20 nanometrów, z typowym dla koronawirusa peplomerem [powierzchniową glikoproteiną zwaną „kolcem”, od tłum.].

W opublikowanym oświadczeniu stwierdzono, że mutacje charakterystyczne dla szczepu brytyjskiego nie wpływają na skuteczność szczepionki „EpivakKorona”, która została wyprodukowana przez ośrodek w Nowosybirsku.

Brytyjski szczep koronawirusa nie został jeszcze wystarczająco zbadany.

Wiadomo, że wirus rozprzestrzenia się wśród ludzi dużo szybciej i łatwiej.

Lekarze twierdzą, że zarejestrowane szczepionki przeciwko koronawirusowi chronią również przed zmutowanymi szczepami wirusa.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

blic.rs

Reklama