
Jak poinformowała rosyjska służba nadzoru fitosanitarnego Rospotrebnadzor, naukowcy z Nowosybirskiego Instytutu Naukowego Vector jako pierwsi na świecie sfotografowali „brytyjski szczep” koronawirusa, który został pozyskany od pacjenta w grudniu 2020 roku.
Eksperci nadal badają właściwości tego szczepu, jego cechy strukturalne i zachowanie w hodowlach komórkowych oraz modelach eksperymentalnych z wykorzystaniem zwierząt laboratoryjnych.
Obraz uzyskano za pomocą mikroskopu elektronowego, przy 100.000-krotnym powiększeniu, co potwierdza napis na oryginalnym zdjęciu. Zdjęcie pokazuje „cząstkę wirusa” o okrągłym kształcie, średnicy około 140 nanometrów, długości około 20 nanometrów, z typowym dla koronawirusa peplomerem [powierzchniową glikoproteiną zwaną „kolcem”, od tłum.].
W opublikowanym oświadczeniu stwierdzono, że mutacje charakterystyczne dla szczepu brytyjskiego nie wpływają na skuteczność szczepionki „EpivakKorona”, która została wyprodukowana przez ośrodek w Nowosybirsku.
Brytyjski szczep koronawirusa nie został jeszcze wystarczająco zbadany.
Wiadomo, że wirus rozprzestrzenia się wśród ludzi dużo szybciej i łatwiej.
Lekarze twierdzą, że zarejestrowane szczepionki przeciwko koronawirusowi chronią również przed zmutowanymi szczepami wirusa.
blic.rs