„Majonez czyni cuda zagrożonym żółwiom w Izraelu”

Reklama

czw., 02/25/2021 - 00:17 -- MagdalenaL

 

MICHMORET, Izrael - Jeśli chodzi o ratowanie żółwi morskich, izraelscy ratownicy odkryli, że majonez jest cudem. Pracownicy Narodowego Centrum Ratowania Żółwi Morskich w Izraelu leczą zagrożone żółwie zielone, które ucierpiały w wyniku niszczycielskiego wycieku ropy, który pokrył wybrzeże Izraela gęstą, czarną smołą.

Wyciek, który Izraelski Urząd ds. Przyrody i Parków nazwał jedną z najgorszych katastrof ekologicznych w historii kraju, pokrył lepką smołą większość z 195 kilometrów wybrzeża Izraela na Morzu Śródziemnym. Wyrządziło to rozległe szkody dzikim zwierzętom, w tym żółwiom morskim. Guy Ivgy, asystent medyczny z Centrum Ratowania Żółwi Morskich w Michmoret, na północ od Tel Awiwu, powiedział, że leczonych jest 11 żółwi. Centrum jest prowadzone przez Izraelski Urząd Przyrody i Parków.

"Przyszły do nas przepełnione smołą. Cała ich tchawica, od wewnątrz i na zewnątrz, była pełna smoły" - powiedział. Pracownicy usuwali toksyczną substancję z dróg oddechowych gadów i znaleźli kreatywny sposób, aby wypłukać ją z ich dróg pokarmowych. "Nadal karmimy je substancjami takimi jak majonez, które praktycznie oczyszczają system i rozkładają smołę" - powiedział Ivgy. Oczekuje się, że proces powrotu do zdrowia potrwa tydzień lub dwa, po czym żółwie zostaną wypuszczone z powrotem na wolność.

Tysiące wolontariuszy i ekip sprzątających zmobilizowało się do usunięcia smoły z izraelskich plaż, a zadanie to ma zająć miesiące. Izraelskie Ministerstwo Ochrony Środowiska twierdzi, że bada przyczynę wycieku ropy. Uważa się, że incydent miał miejsce na początku lutego, a Izrael powiedział, że nie otrzymał żadnego wcześniejszego ostrzeżenia, zanim około 1000 ton smoły zaczęło wypływać na brzeg. Smoła dostała się również na północ do Libanu.

W poniedziałek izraelski sąd zakazał publikacji wszelkich szczegółów śledztwa, w tym nazwy podejrzanego statku, który prawdopodobnie wylał ropę, jego trasy i portów, do których zawinął. Izraelskie stowarzyszenie dziennikarzy zwróciło się we wtorek do sądu z petycją o zniesienie tego zakazu.

Autor: 
Autor: Ariel Schalit, tłumaczenie: Magdalena Nowicka
Źródło: 

apnews.com

Reklama