Patogeny powstające podczas zakażenia dróg moczowych wytwarzają rakotwórczą toksynę

Reklama

pt., 02/26/2021 - 18:59 -- MagdalenaL

 

Nie tylko palenie tytoniu i częsty kontakt z toksycznymi rozpuszczalnikami prowadzi do zwiększonego ryzyka zachorowania na raka pęcherza moczowego. Powtarzające się lub długotrwałe infekcje dróg moczowych mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby, jak donoszą francuscy naukowcy w czasopiśmie „PLoS Pathogens”.       

Zdecydowana większość zakażeń dróg moczowych jest spowodowana przez tak zwane uropatogenne bakterie E. coli (UPEC). Wiele z nich uwalnia związek chemiczny o nazwie kolibaktyna. Naukowcy znaleźli dowody na produkcję kolibaktyny, analizując próbki moczu u prawie jednego na czterech pacjentów. W doświadczeniach na zwierzętach byli w stanie wykazać, że toksyna ta może uszkodzić DNA komórek w ścianie pęcherza moczowego, a tym samym wywołać rozwój wzrostu nowotworu. Patogeny infekcji dróg moczowych dostają się do dolnych dróg moczowych z jelita. Dlatego pomocne byłoby leczenie zapobiegawcze, które eliminuje rezerwuar zarazków UPEC w jelicie.

„Nasze wyniki pokazują, że pacjenci cierpiący na infekcje dróg moczowych powinni być systematycznie badani pod kątem dowodów na produkcję kolibaktyny”, mówią Jean-Philippe Nougayréde i Eric Oswald z Uniwersytetu z Toulouse. Kobiety są bardziej narażone na zakażenia dróg moczowych. Ta choroba dotyka około 60 procent kobiet, co najmniej raz w życiu. Zakażenie może być bezobjawowe, ograniczone do dolnych dróg moczowych, ale może nawet obejmować nerki. Jeśli patogeny przedostaną się do krwiobiegu, może rozwinąć się zagrażająca życiu urosepsa.

Naukowcy pobrali próbki moczu od 223 pacjentów cierpiących na zakażenie bakterią E. coli górnych lub dolnych dróg moczowych. Wykrywając produkt uboczny wytwarzany w produkcji w postaci kolibaktyny, zidentyfikowali uwalnianie toksyny przez bakterie UPEC u 55 pacjentów. Eksperymenty z myszami wykazały, że infekcje dróg moczowych tymi patogenami uszkodziły DNA komórek w ścianie pęcherza moczowego do tego stopnia, że mutacje te mogły rozwinąć się tak, że sprzyjają powstawaniu nowotworu.

Badacze doszli do wniosku, że uporczywe infekcje dróg moczowych, w tym bezobjawowe, przez bakterie UPEC tworzące kolibaktynę mogą uszkadzać komórki dróg moczowych u ludzi, w taki sam sposób zwiększając prawdopodobieństwo zachorowania na raka. Wcześniejsze badania wykazały, że wykrywanie takich patogenów w jelicie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na raka jelita grubego. Ich ukierunkowana eliminacja już w jelicie zmniejszyłaby ryzyko zachorowania na raka jelita grubego i pęcherza moczowego. Jednakże związek ten musiałby zostać potwierdzony przez dalsze badania.

Autor: 
Autor: Joachim Czichos, tłumaczenie: Grzegorz Januszewski
Źródło: 

wissenschaftaktuell.de

Reklama