Myślisz, że mieszkasz w przeludnionym kraju? Te mapy ujawniają rzeczywiste zagęszczenie ludności krajów europejskich

Reklama

sob., 02/27/2021 - 17:03 -- MagdalenaL

Często mówi się, że Anglia należy do najgęściej zaludnionych krajów w Europie - zwykle w kontekście dyskusji na temat rosnącej liczby zaludnienia i jej wpływu na sektor usług. To przekonanie jest jednak błędne.

W roku 2016, z wynikiem 426 osób na kilometr kwadratowy, Anglia była stosunkowo gęsto zaludniona w porównaniu do większości innych krajów Europy. Nie jest to jednak to samo, co Holandia z jej 505 osobami a kilometr kwadratowy, czy znacznie od niej biedniejszy Bangladesz, gdzie gęstość zaludnienia wynosi 1252 osoby na kilometr kwadratowy.

Proste matematyczne działanie polegające na podzieleniu całkowitej liczby ludności przez całkowitą powierzchnię kraju nie zawsze jest najlepszym sposobem na zrozumienie zjawiska gęstości zaludnienia. W przypadku krajów takich, jak Rosja, w których gęstość zabudowy jest wysoka przy jednoczesnych dużych połaciach niezabudowanego terenu, matematyka nie do końca się sprawdza - liczby mówią nam, iż gęstość zaludnienia jest bardzo niska, bowiem wynosi jedynie 8 osób na kilometr kwadratowy. To jednak nie jest zgodne z codziennymi doświadczeniami Rosjan. Podobnie jest m. in. w Australii, Kanadzie czy innych, wysoko zurbanizowanych krajach.

Wlasnie dlatego obrałem sobie za cel dogłębne zapoznanie się z tematem przy użyciu alternatywnych metod mierzenia poziomu zagęszczenia ludności. Przyjrzałem się 39 europejskim krajom i opracowałem zestaw statystyk mających na celu naświetlenie problemu wzorów rządzących skomplikowanymi czynnikami zasiedlenia. Jeśli chcesz spojrzeć się temu problemowi na skalę światową, polecam sięgnięcie po interaktywną mapę Duncana Smitha, Światowa gęstość zaludnienia, lub narzędzie służące do analizy danych opracowane przez Bank Światowy.

Z lotu ptaka

Na dobry początek przeanalizowałem dane za rok 2011 zebrane przez Eurostat i naniosłem je na mapę Europy. Na otrzymanej mapie całkowitego terytorium Europy tereny o podobnym zagęszczeniu ludności zaznaczyłem kropkami reprezentującymi 250 osób na kilometr kwadratowy, co pozwala łatwo porównać poszczególne kraje. W rezultacie mapa reprezentuje reprezentuje się rzeczywiste zagęszczenie ludności w Europie - widzimy, gdzie ludzie mieszkają, a gdzie nie (Alpy, północna Skandynawia czy wieksza część Hiszpanii).

To spojrzenie z lotu ptaka sprawia, że możemy spojrzeć na kwestię gęstości zaludnienia w nieco szerszym kontekście. Na przykład, mapa obrazuje obszar większego zagęszczenia ludności, który po ostrym łuku ciągnie się od północno-zachodniej Anglii do Mediolanu, z małą przerwą w Alpach. Jest to tzw. "niebieski banan", czyli kręgosłup Europy (dorsale europeenne), zidentyfikowany przez francuskiego geografa, Rogera Bruneta w 1989, i zaludniony przez 110 milionów Europejczyków.

Dalsze klarowanie problemu uzyskujemy po opracowaniu gęstości "nagromadzonej", która bierze pod uwagę jedynie obszary o powierzchni 1 kilometra kwadratowego zamieszkane przez ludzi. Nazywam tę daną "gęstością zasiedloną", ponieważ obrazuje ona rodzaje gęstości zaludnienia, których na co dzień doświadczają ludzie mieszkający w zagęszczonych obszarach.

Hiszpańskie rozmieszczenie

Dobrym sposobem na zrozumienie tej miary jest przykład hiszpański. Hiszpanię zamieszkują 93 osoby na kilometr kwadratowy, co tworzy wrażenie rzadko zaludnionego kraju. Jest to dobrze zobrazowane przez mapę, która pokazuje nam duże, niezamieszkałe obszary - większe, niż w pozostałych częściach Europy.Jak twierdzi Daniel Oto-Peralias z Uniwersytetu Św. Andrewsa, powody tego zjawiska sięgają czasów średniowiecza, jednak charakteryzowanie Hiszpanii jako kraju o rzadkiej gęstości zaludnienia, co nie do końca odzwierciedla doświadczenie na żywo, o czym mówi każdy, kto jest zaznajomiony z Barceloną czy Madrytem.

Hiszpania zawiera ponad 505 tysięcy jednokilometrowych kwadratów, jednak zaledwie 13% z nich jest zamieszkanych. To wszystko oznacza, że Hiszpania w rzeczywistości posiada współczynnik "gęstości zasiedlonej" w wysokości 737 osób na kilometr kwadratowy, a nie 93. Mimo tego, że zasiedlenie wydaje się rzadkie, ludzie faktycznie mieszkają gęsto.

Według tego standardu, Hiszpania mogłaby spokojnie twierdzić, że jest jednym z najgęściej zaludnionych dużych europejskich krajów pomimo pierwotnego wrażenia. Ten współczynnik pozwala też wyjaśnić, dlaczego Hiszpania jest najgęściej zaludniona w Europie ze swoimi 53 tysiącami osób na kilometr kwadratowy w samej Barcelonie. Ustępuje jej jedynie Paryż - 50 tysięcy osób na kilometr kwadratowy. Istnieją 33 kilometrowe obszary w Europie, które zamieszkuje 40 tysięcy lub więcej osób: 23 z nich znajdują się w Hiszpanii, natomiast 10 we Francji. Zachodni Londyn posiada 20 tysięcy ludzi na 1km². Na świecie Dhaka (Bangladesz) jest zamieszkaną przez niemal 200 tysięcy osób na kilometr kwadratowy.

Przekonaj się sam

Analizując "gęstość zaludnioną" na skalę europejską, na pierwszy rzut oka możemy stwierdzić, że Anglia jest krajem o wysokiej gęstości zaludnienia, jednak znajduje się za Hiszpanią czy Holandią, a jeśli bierzemy pod uwagę także mikrokraje, to także Monako, Andora i Malta cieszą się liczniejszymi populacjami. Gęstość zaludniona dla Holandii to 546 osób na kilometr kwadratowy, natomiast dla wszystkich krajów na Wyspach Brytyjskich jest to odpowiednio 531 dla Anglii, 204 dla Walii, 200 dla Szkocji i 160 dla Irlandii Północnej.

Mimo tego, że te wszystkie dane (pozyskane w 2011) są obecnie nieco przestarzałe, nadal pokazują nam różnicę pomiędzy matematyczną gęstością zaludnienia a faktycznym codziennym doświadczeniem Europejczyków. Współczynnik arytmetyczny jest przydatny, jednak nie zawsze stanowi dobry przykład do debaty czy właściwie koreluje z wyobrażeniem dotyczącym gęstości urbanizacji.

W miarę możliwości opracowałem dane dla wszystkich 39 krajów europejskich, możesz więc samodzielnie je przeanalizować. Widzimy jednak, że bardziej wyrafinowana metoda mierzenia gęstości zaludnienia pozwala na uzyskanie pełniejszej, bardziej zróżnicowanej perspektywy i, miejmy nadzieję, bliższe rzeczywistości pojmowanie tej kwestii w aglomeracjach i miasteczkach

Tłumaczył Daniel Łęgowski

Autor: 
theconversation.com
Źródło: 

theconversation.com

Reklama