Naukowcy opracowują „panele przeciwsłoneczne”, które mogą wytwarzać energię w nocy

Reklama

ndz., 02/28/2021 - 22:34 -- MagdalenaL

Naukowcy tworzą „panele przeciwsłoneczne”, które będą wytwarzać energię w nocy.

Panele te będą całkowitym przeciwieństwem obecnych paneli słonecznych, przyjaznych dla zmian klimatycznych, które wykorzystują słońce do wytwarzania energii - te nocne będą emitować światło, a nie je pochłaniać.

Celem nowych, nocnych paneli jest to, aby energia mogła być wytwarzana przez całą dobę. Jednak nie będą w stanie wytworzyć tyle energii, co tradycyjne panele słoneczne, będzie to jedynie jedna czwarta energii wytwarzanej przez “dzienne” odpowiedniki. 

Według Robologic Lab z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis (UC Davis) stworzono prototyp poprzez połączenie paneli termoradiacyjnych, tak aby mogły wytwarzać energię dzięki chłodzeniu radiacyjnemu. 

Jeremy Munday, inżynier informatyk i elektryk z UC Davis, zauważył podobieństwa między tradycyjnym panelem słonecznym, a potencjalnymi nowymi panelami nocnymi. 

Jak podaje Science Daily, mężczyzna wyjaśnił: 

Zwykłe ogniwo słoneczne wytwarza energię, pochłaniając światło słoneczne, co powoduje pojawienie się napięcia na urządzeniu i przepływ prądu. W tych nowych urządzeniach zamiast tego, emitowane jest światło, a prąd i napięcie idą w przeciwnym kierunku, ale nadal generują energię. 

„Musimy użyć innych materiałów, ale fizyka jest taka sama” - dodał. 

Zamiast dwóch różnych paneli - jednego dziennego i jednego nocnego - naukowcy mają nadzieję stworzyć jeden panel, który będzie działał 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. 

Autor: 
Tłumaczenie: Wiktoria Gwizdała 

Reklama