Pozytywne skutki zażywania mikrodawek LSD mogą być efektem placebo, co wynika z ostatnich badań.

Reklama

wt., 03/02/2021 - 18:40 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Joe Bird/Alamy Stock Photo

Naukowcy z Uniwersytetu publicznego w Londynie przeprowadzili największy test psychodelików z użyciem placebo w grupie kontrolnej. Badacze odkryli, że choć osoby zażywające LSD w mikrodawkach zgłosili obniżenie poziomu stresu, lepszy humor, oraz większą kreatywność, odczucia tych zażywających placebo były takie same. 

 

Według największego badania przeprowadzonego na tym polu, poprawienie samopoczucia oraz życiowej satysfakcji, które idą w parze z zażywaniem niewielkich ilości LSD, mogą być jedynie efektem placebo.

Moda na zażywanie mikrodawek LSD, lub psylocybiny, zaczęła się lata temu w Dolinie Krzemowej, i dotarła w różne zakątki świata. Jej zwolennicy raportowali lepsze samopoczucie, wzrost kreatywności, oraz generalnie lepszą pracę mózgu.

Zbyt wiele dowodów było jednak anegdotycznych, w związku z czym naukowcy nie byli w stanie orzec, czy regularne zażywanie niewielkich ilości tej substancji naprawdę działają w sposób, jaki opisali praktykujący tę metodę. W dalszych badaniach nie pomagał fakt, iż substancje te są nielegalne.

Aby poszerzyć swoją wiedzę, naukowcy z Uniwersytetu publicznego w Londynie zwerbowali 191 osób, które były już w trakcie zażywania mikrodawek LSD, do wzięcia udziału w badaniach z placebo w grupie kontrolnej. Nigdy wcześniej nie przeprowadzono na tym polu badań na tak wielką skalę.

Naukowcy odkryli, że choć osoby zażywające LSD w mikrodawkach zgłosili obniżenie poziomu stresu, lepszy humor, oraz większą kreatywność, odczucia tych zażywających placebo były takie same.

“Nasze badania potwierdziły niektóre z pozytywnych efektów psychologicznych zażywania mikrodawek, znanych z raportów anegdotycznych i badań obserwacyjnych, takich jak polepszenie samopoczucia i satysfakcji z życia,” mówi Balázs Szigeti, czołowy autor oraz badacz z centrum badań nad psychodelikami na Uniwersytecie.

“Widzimy jednak te same usprawnienia wśród uczestników biorących placebo. Sugeruje to, że mogą one nie być efektem farmakologicznego działania narkotyku, lecz działania placebo.”

Naukowcy zwerbowali osoby, które już przyjmowały LSD w małych dawkach i były gotowe uczestniczyć w badaniu online. Uczestnicy otrzymali instrukcję, aby przygotować żelowe kapsułki, w których była obecna albo niewielka dawka LSD (około 13 mikrogramów), albo placebo. Później mieli za zadania wymieszać kapsułki tak, aby nie wiedzieli co biorą i kiedy.

Naukowcy wykorzystywali kody kreskowe, które po zeskanowaniu informowały ich, że któryś z uczestników zażył placebo bądź psychodeliczny narkotyk. W ciągu 4-tygodniowego badania, uczestnicy wypełniali ankiety na temat swojego samopoczucia oraz wykonywali zdalnie testy poznawcze.

Z reguły, uczestnicy testu raportowali polepszenie samopoczucia psychicznego oraz kreatywności w ciągu w ciągu kilku godzin od zażycia mikrodawki, jednak ci zażywający placebo dzielili się podobnymi obserwacjami. Rezultaty badań, opublikowane w eLife, sugerują, że oczekiwania związane z zażyciem mikrodawki narkotyku równały się faktycznemu zażyciu substancji.

Choć naukowcy wierzą, że wyniki badania są istotne, przyznają oni, że test ten nie był tak solidny jak standardowe badania przeprowadzane w laboratorium na grupie kontrolnej z użyciem placebo. Ponieważ uczestnicy zdobywali psychodeliki we własnym zakresie, nie da się określić, jakie dawki każdy z nich przyjmował. Poza tym, większość z nich z pewnością znała efekty działania narkotyku na tyle dobrze, żeby móc stwierdzić, czy zażyli kapsułkę z  LSD, czy z placebo.

Jednakże, sukces tych mało kosztownych badań zachęcił naukowców. Koncepcja werbowania chętnych do tego rodzaju testów przeprowadzanych online może się stać cennym narzędziem w innych dziedzinach medycyny, np w określaniu pozytywnych skutków zażywania produktów zrobionych z konopii indyjskich, zawierających aktywny składnik o nazwie kannabidiol.

“Branie pod uwagę efektu placebo jest ważne przy analizie trendów takich jak używanie olejków z kannabidiolem, diet będących aktualnie w modzie, oraz spożywania suplementów. W tych przypadkach presja spowodowana oczekiwaniami ze strony konsumentów może prowadzić do silnego efektu placebo,” mówi David Erritzoe, autor oraz starszy wykładowca w dziedzinie psychiatrii na Uniwersytecie. “Metody wykorzystane w tym badaniu mogą być wykorzystywane jako niedrogie narzędzie do testów kontrolnych poprzedzających uruchomienie kosztownych badań klinicznych.”

Tłumczyła Jagoda Chudzińska

Autor: 
Ian Sample
Źródło: 

theguardian.com

Reklama