Otwarcie sklepu spożywczego Amazon Fresh w Londynie

Reklama

pt., 03/05/2021 - 10:45 -- MagdalenaL

Amazon otworzył w Londynie sklep spożywczy bez kasy - pierwszy sklep poza Stanami Zjednoczonymi.

Odwiedzający Amazon Fresh skanują aplikację na smartfony przy wejściu i są automatycznie rozliczani, gdy wychodzą. W sklepie znajdują się setki artykułów marki własnej, a także produktów innych firm. Służy również  jako miejsce do odbioru i zwrotu towarów zakupionych w Internecie. Uczestnicy kampanii zgłaszali obawy dotyczące prywatności, ale jeden z ekspertów ds. Handlu detalicznego powiedział, że otwarcie było „momentem przełomowym”.

„Fizyczna obecność umożliwi Amazonowi zajęcie się niektórymi słabymi stronami, takimi jak rosnące koszty dostaw i zwrotów” - powiedziała Natalie Berg, analityk z NBK Retail. Powiedziała jednak, że nie wierzy, że w najbliższej przyszłości może to stanowić zagrożenie dla głównych sieci. „Supermarkety mają już kilka lat na przygotowanie i przetestowanie własnych koncepcji zakupów bez kas”. Jednak podejście Amazona zapewnia bardziej „bezproblemowe” doświadczenie niż inni sprzedawcy. Odwiedzający muszą tylko włożyć przedmiot do torby lub w inny sposób go wynieść, aby został naładowany przez sklep, który znajduje się przy wejściu od ulicy do centrum handlowego w dzielnicy Ealing. Z kolei sprzedawcy detaliczni, w tym Marks and Spencer, Tesco i Sainsbury's, wymagają od konsumentów skanowania towarów do smartfona lub innego urządzenia.

Amerykańska firma jest tak pewna swojej technologii, że twierdzi, że kupujący nie są zobowiązani do sprawdzania, czy wszystkie produkty zostały uwzględnione. „Kiedy skończysz, możesz wyjść” - powiedział Matt Birch, dyrektor Amazon Fresh Stores i były dyrektor wykonawczy Sainsbury's.

Kamery i czujniki

Zastosowana technologia była pionierem w podobnych sklepach Amazon Go firmy w Stanach Zjednoczonych, które zostały otwarte dla publiczności w 2018 roku. Jednak ostatnie postępy oznaczają, że system może teraz radzić sobie z klientami wybierającymi spośród różnych bukietów kwiatów, czasopism i kartek z życzeniami - wcześniej nie był w stanie wystarczająco dokładnie rozróżnić jednego wyboru od drugiego. Obejmuje użycie setek kamer i czujników głębokości oraz oprogramowania opracowanego przy użyciu technik uczenia głębokiego sztucznej inteligencji. Jednak nie obejmuje rozpoznawania twarzy. Zamiast tego użytkownicy muszą zidentyfikować się po przybyciu, skanując kod kreskowy wyświetlany na ich koncie w standardowej aplikacji Amazon Shopping. Pewna grupa ds. Swobód obywatelskich wyraziła obawy. “To oferuje dystopijne, całkowicie monitorowane zakupy” - powiedział Silkie Carlo z Big Brother Watch. „Intensywne śledzenie kupujących przez Amazon spowoduje większe ślady danych osobowych niż jakikolwiek inny detalista. Klienci zasługują na to, aby wiedzieć, jak i przez kogo te dane i analizy mogą być wykorzystywane”. Firma oświadczyła, że ​​będzie kojarzyć informacje zebrane w sklepie tylko z kontem Amazon klienta przez okres do 30 dni i ma dalsze szczegóły na temat tego, w jaki sposób wykorzystuje dane w swojej witrynie prywatności.

Plany rozbudowy

Amazon powiedział, że kupował wiele artykułów spożywczych własnej marki - w tym mleko i jajka - od samych brytyjskich dostawców. Ponadto wprowadziła markę podrzędną „Nasz wybór” dla produktów „premium”, w tym deserów. Inne produkty pochodzą z Morrisons and Booths, supermarketów, z którymi ma wcześniej istniejące powiązania. W sklepie znajduje się również budka, na której można dostarczać zamówienia z jego sklepu internetowego. Klienci mogą zwrócić towary, skanując kod bez konieczności przepakowywania lub ponownego etykietowania przedmiotu. „Oddaj produkt, a my zajmiemy się resztą” - powiedział pan Birch, dodając, że planuje kolejne sklepy na niektórych innych głównych ulicach Londynu, a także w centrum miasta.

Powierzchnia klienta sklepu Ealing obejmuje łącznie około 2500 stóp kwadratowych (232 m2), czyli znacznie mniej niż typowy supermarket. Amazon prowadzi również siedem supermarketów Whole Foods Market w Wielkiej Brytanii. Pojawiły się też pogłoski, że firma może próbować dalej rozwijać się w tym sektorze, kupując jedną z większych sieci. Jednak firma oferuje również sprzedaż technologii Just Walk Out jako usługi, którą można zainstalować w sklepach innych firm. I ostatecznie może zdecydować, że jest więcej pieniędzy do zarobienia, proponując to istniejącym supermarketom, niż rzucając im wyzwanie z większymi własnymi sklepami. Amazon ledwo co zrobił na ogólnym rynku spożywczym w Wielkiej Brytanii, ale najwyraźniej ma duże ambicje co do jedzenia. Rozwija swoją usługę online, oferując bezpłatne dostawy tego samego dnia dla członków Prime, wywierając presję na rywali. W ciągu ostatnich kilku lat tradycyjne supermarkety udoskonalały swoje technologie, a pandemia przyspieszyła zmiany. Na przykład Sainsbury's cieszy się ogromnym zainteresowaniem w swoim systemie SmartShop, w którym kupujący mogą podnosić słuchawkę i skanować przedmioty na bieżąco. Przejście do cegieł i zaprawy to kolejny kamień milowy dla Amazona. Uwagę zwraca również nowa gama produktów własnej marki. Jeśli chodzi o sklepy ogólnospożywcze, możliwość kupowania i ruszania może okazać się bardzo popularna. Ale lokalizacja jest kluczowa. Większość najlepszych sklepów wielobranżowych w gęsto zaludnionych dzielnicach miejskich jest już zajęta.

Ta premiera nie będzie stanowić dużego, bezpośredniego zagrożenia dla dużych, uznanych sklepów spożywczych, ale wiedzą one aż za dobrze, że Amazon ma potencjał, aby być ogromną siłą zakłócającą i już zmusił ich do podniesienia poziomu gry.

Tłumaczyła Oliwia Starzyńska

Autor: 
Leo Kelion
Źródło: 

bbc.com

Reklama