Nowy gatunek bezkręgowca nazwany od imienia Grety Thunberg

Reklama

sob., 03/06/2021 - 20:55 -- MagdalenaL

Fot. instagram.com/gretathunberg

Pandemia koronawirusa nieco ostudziła aktywistyczne działania Grety Thunberg, jednak ta młoda szwedzka działaczka na rzecz ochrony klimatu przeniosła swoją aktywność do internetu i wciąż nie traci na popularności, o czym świadczy fakt, że jej imieniem naukowcy nazwali nowy gatunek.

Odkrycia nowego gatunku dokonali naukowcy z Uniwersytetu Kristianstad w Szwecji przy współpracy z włoskim zespołem ekspertów. Odkryto nieznany dotąd gatunek niesporczaka, którego istnienie zaobserwowano w szwedzkim rezerwacie Kristianstads Vattenrike.

Międzynarodowy portal naukowy Nature podaje, że nowy gatunek niesporczaka został oficjalnie nazwany Xerobiotus gretae. Jest to niewielki kręgowiec, którego naturalnym środowiskiem jest środowisko wodne i tam też można go zaobserwować.

Badacze stojący za odkryciem nowego niesporczaka swą decyzję nazwania tego gatunku imieniem szwedzkiej aktywistki umotywowali w oficjalnym oświadczeniu. Twierdzą, że w ten sposób pragną oddać hołd Grecie Thunberg za uświadomienie światowym liderom o zagrożeniu, jakie nadciąga wraz z katastrofą klimatyczną.

„Dedykujemy nazwę tego gatunku Grecie Thunberg, aktywistce klimatycznej, za jej (...) wysiłki w kierunku otworzenia oczu światowym przywódcom na konieczność zahamowania zmian klimatycznych. Osiągnięcia Thunberg dają nadzieję, że ludzie mogą sprostać wyzwaniom (...), tak jak te małe niesporczaki są w stanie sprostać wyzwaniom środowiskowym, które na pierwszy rzut oka są nie do przejścia” – czytamy w oficjalnym uzasadnieniu naukowców. (Nature).

Autor: 
Mateusz Rymiszewski
Źródło: 
o2.pl

Reklama