Fortnite: od pianisty do profesjonalnego gracza - w wieku ośmiu lat

Reklama

ndz., 03/07/2021 - 20:17 -- MagdalenaL

Punktem kulminacyjnym ósmych urodzin większości dzieci jest zdmuchnięcie świec na torcie.

Jednak dla Josepha Deena było to wysychanie atramentu na jego świeżo podpisanej umowie, aby zostać profesjonalnym graczem. Joseph jest najmłodszym płatnym graczem Fortnite w historii, po podpisaniu kontraktu z Team 33 w grudniu ubiegłego roku. Kalifornijski zespół e-sportowy zaprosił go do swojej siedziby głównej, aby dać mu 33 000 $ (23 600 £) premii za rejestrację i szybki system komputerowy. Fortnite to strzelanka i budowanie w stylu trzeciej osoby, w którą grają setki milionów graczy na całym świecie.

„Czułem się niesamowicie, kiedy zaproponowano mi kontrakt” - powiedział Joseph BBC. „Dużo myślałem o byciu profesjonalnym graczem, ale nikt nie traktował mnie poważnie, dopóki nie pojawił się Team 33”. Joseph, który również pochodzi z Kalifornii. Gra w Fortnite odkąd skończył cztery lata i został po raz pierwszy zauważony przez raczkującą drużynę e-sportową 18 miesięcy temu. „Jeden z moich zwiadowców skontaktował się i powiedział:„ Poznałem Joseph i jest niesamowicie dobry ”- wyjaśnił Tyler Gallagher, dyrektor generalny i współzałożyciel zespołu 33. „Zaczęli więc codziennie rozgrywać mecze jeden na jeden, ile tylko mogli. Po chwili mój zwiadowca powiedział: „Musisz podpisać kontrakt z tym dzieciakiem. Jeśli tego nie zrobimy, zrobi to ktoś inny”. Według strony esportsearnings.com tylko dwóch z 10 najlepiej zarabiających graczy Fortnite ma powyżej 18 lat. Pierwszy i jak dotąd jedyny Puchar Świata w Fortnite wygrał wówczas 16-letni Kyle „Bugha” Giersdorf, który odszedł z 3 milionami dolarów (2,2 miliona funtów) w 2019 roku. Dla Amerykanina Josepha, który dopiero zaczynał grać w tym czasie, była to chwila inspiracji. „Moim marzeniem jest być jak Bugha i grać tak jak on. Szanuję go, ponieważ nikt nie traktował go poważnie, dopóki nie wygrał Pucharu Świata i czuję to samo, ponieważ nikt nie traktował mnie poważnie, dopóki nie zostałem podpisany przez Drużynę 33”

Jednak według głównych światowych jednostek certyfikujących wiek Joseph jest za młody, aby grać w Fortnite. Gra ukazała się po raz pierwszy w 2017 roku i otrzymała ocenę PEGI 12 lub certyfikat „nastolatka” ESRB za częstą łagodną przemoc. Mama Josepha, Gigi, mówi, że to nie jest coś co ją martwi i pozwala mu grać w Fortnite przez dwie lub trzy godziny dziennie po szkole i więcej w weekendy. „Patrzyłam na grę i nie sądzę żebyśmy robili coś złego. Jest zrównoważonym dzieckiem i pochodzi z dobrej rodziny i ta gra nie ma na niego żadnego wpływu” - powiedziała.

„Możesz mieć te dokuczliwe mamy, które mówią to i owo w stylu „on nie powinien się bawić ”. W wieku 13 lat ich dzieci zaczynają się bawić i wariują. Znam rodziców, którzy powiedzieli to wszystko, a potem ich dzieci zmieniły się w buntowników . Nie widzę problemu ”. Gigi mówi, że Joseph nie tylko gra w gry komputerowe, ale także lubi grać na pianinie, o czym on i jego zespół również mówią, że może być to sekret jego sukcesu. „Gra na pianinie bardzo mi pomogła przy użyciu klawiatury i myszy. Gdy tylko zacząłem grać na PC, byłem już naprawdę dobry w Fortnite” - powiedział Joseph. „Jestem dobry we wszystkim w grze, ale jestem naprawdę dobry w budowaniu i edytowaniu moich kompilacji i uwielbiam robić sztuczki. Jestem w nich niezły”. Gigi mówi, że premia za wpisanie jej syna zostanie przelana na jego konto oszczędnościowe, gdy będzie starszy. Jego ambicja bycia supergwiazdą gier to także coś, na co będzie musiał poczekać. W turniejach Cash Cup Fornite nie mogą brać udziału osoby poniżej 13 roku życia, więc może brać udział tylko w turniejach, do których nie są przypisane nagrody pieniężne.

Nawet jeśli jego mama daje Józefowi zielone światło, jego wiek nie pozwala mu na przesyłanie streamów na Twitchu - największej platformie przesyłania gier. Złamanie zasad może być kosztowne zarówno dla Josepha, jak i dla jego nowego zespołu.

W 2019 roku 11-letni zawodowy gracz z klanu FaZe o imieniu Patrick  H1ghsky1 Bragaru został pozbawiony możliwości przesyłania streamów na Twitchu po odkryciu jego prawdziwego wieku. Kiedy po raz pierwszy ogłoszono podpisanie umowy przez Józefa, zadawano również pytania dotyczące rodzaju podpisywanej przez niego umowy o pracę. Obie strony twierdzą, że nie określa minimalnej liczby godzin, jaką ośmiolatek musi grać lub trenować. „Kontrakt ma go naprawdę chronić. Może wycofać się, kiedy tylko zechce i jest całkowicie elastyczny. Jest na jego warunkach i moich-mówi Gigi. Zespół 33 wydaje się być zrelaksowany, jeśli chodzi o długoterminową inwestycję w Josepha. „Ogłosiliśmy podpisanie umowy, aby świat znał wiek Josepha i nie popełniliśmy błędu, jak FaZe w przypadku H1ghsky1” - powiedział Tyler. „Możemy go przygotować do bycia graczem na najwyższym poziomie w młodym wieku i od razu wejść do głównych pucharów, gdy osiągnie odpowiedni wiek, tak jak w pucharze, który Bugha wygrał za 3 miliony dolarów. „Joseph jest legalnie dopuszczony do udziału w turniejach bez pucharu. Planujemy również umocnić jego obecność w Internecie za pośrednictwem YouTube, co również jest legalne. Dzięki jego obecności w Internecie planujemy tworzyć dla niego towary i je również sprzedawać. „Zatem naszym zdaniem, jeśli uda nam się zarobić 33 000 dolarów na wszystkim, co robimy w ciągu następnych kilku lat, wygramy i to jest to, do czego dążymy”. Zgodnie z publicznymi dokumentami, Joseph jest drugim najmłodszym zawodowym graczem w historii. Według Księgi Rekordów Guinnessa, Amerykanin Victor De Leon III, znany w Internecie jako „Lil Poison”, w 2005 roku w wieku siedmiu lat stał się najmłodszym profesjonalnym graczem wideo.

Tłumaczyła Oliwia Starzyńska 

Autor: 
Joe Tidy
Źródło: 

bbc.com

Reklama