Sendai, Japonia: 80% zachorowań od lutego to [E484K] - jedna z mutacji wirusa

Reklama

ndz., 04/11/2021 - 13:22 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Pexels

Miasto Sendai ujawniło, że 80% przebadanych próbek, w których od lutego bieżącego roku stwierdzono występowanie nowych szczepów koronawirusa, to mutacja wirusa znana obecnie jako [E484K].

Jak poinformowało miasto Sendai, Narodowy Instytut Chorób Zakaźnych przebadał 208 próbek pobranych od mieszkańców, u których wykazano występowanie zakażenia koronawirusem. Badaniu podlegały próbki zebrane między lutym a 25 marca bieżącego roku. Instytut potwierdził, że w 167 z nich, czyli w 80% przypadków, wykryto jedną z mutacji koronawirusa  o nazwie [E484K].

Uważa się, że [E484K] jest odporniejszy na ataki przeciwciał, co może utrudnić odpowiednie działanie szczepionek oraz zwiększyć prawdopodobieństwo ponownego zarażenia.

Z drugiej strony dotychczas nie odnotowano żadnych istotnych różnic ani zmian, takich jak wyraźny wzrost zakażeń czy nasilenie objawów u chorych na tą mutację wirusa.

Burmistrz Sendai, Pani Koori, na spotkaniu rady miasta wypowiedziała się następująco: “Stoimy obecnie przed wyzwaniem, jak poradzić sobie ze zmutowanym szczepem koronawirusa, [E484K]. Wszystko sprowadza się jednak do tego, że podejmiemy i zapewnimy podstawowe środki zapobiegawcze.”

Eksperci ds. kontroli chorób zakaźnych mówią, że jest konieczność prowadzenia dalszych badań

Kaku Mitsuo (賀来満夫), profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie Medycznym i Farmaceutycznym Tohoku, który jest specjalistą w dziedzinie chorób zakaźnych, powiedział: “Jest możliwe, że mutacja [E484K] mogła być czynnikiem rozprzestrzeniającym epidemię w prefekturze Miyagi. Na tym etapie nie sądzimy jednak, aby miała ona jakikolwiek wpływ na działanie szczepionki. Wciąż nie jesteśmy pewni szczegółów, dlatego koniecznym będzie prowadzenie dalszych badań”.

Zdaniem profesora Kaku można zauważyć istnienie dwóch tendencji, jeśli chodzi o występowanie szczepów koronawirusa na terenie Japonii. W Osace i w innych częściach regionu Kansai (zachodnia Japonia) potwierdzono wysoki odsetek występowania szczepu [N501Y], który wykazuje się dużym stopniem zakaźności. Zaś w Tokio i innych częściach wschodniej Japonii odnotowano wysoki wskaźnik występowania mutacji [E484K].

Autor: 
tłum. Wiktoria Piontek

Reklama