Jurij Gagarin bohaterem Rosji nieprzerwanie od 60 lat

Reklama

pon., 04/12/2021 - 11:25 -- MagdalenaL

Sześćdziesiąt lat po tym, jak sowiecki kosmonauta Jurij Gagarin został pierwszym człowiekiem w przestrzeni kosmicznej, murale, rzeźby i inne elementy sztuki publicznej wyraźnie pokazują, że stał się on jedną z najbardziej podziwianych postaci w kraju.

Począwszy od gigantycznej rzeźby na Alei Lenina w Moskwie, skończywszy na sławnej mozaice sowieckiego artysty Yuriego Koroleva “Kosmonauta” - Gagarin jest ucieleśnieniem bohatera narodowego.

Jednak jego pochodzenie nie było tak imponujące. Szkolił się jako hutnik zanim został pilotem wojskowym. Jego rodzinny dom w Kłuszynie, w obwodzie smoleńskim, stanowi obecnie muzeum.

Tamara Filatova to siostrzenica Gagarina i dyrektorka muzeum upamiętniającego kosmonautę, które znajduje się w obwodzie smoleńskim.

- Bardzo kochał ludzi – mówi  Filatova. - Pomagał każdemu, kiedy tylko mógł. Rozumiał, że jest ważny, ponieważ po udanym locie był bardzo poważany. Wiedział też, że mógł dostać pracę w każdym ministerstwie, bez żadnego wniosku.

 

Sąsiedzi rodziny dzielą szacunek dla Gagarina

- Miasteczko Gagarin wybudowano w ramach podziękowania dla niego – mówi Anatoly Derebenkov, sąsiad rodziny. - Wybudowano także dom kultury. Gdyby nie on, nie doszłoby do tego. Bez niego byłaby to wieś jak każda inna, już dawno zapomniana.

Przedmioty związane z lotem Gagarina zajmują pierwsze miejsca w Muzeum Kosmonautyki w Moskwie.

- Rzeczywiście, lot Jurijego Gagarina to nasza duma. Co więcej, to dzięki jego wyprawie i naszym priorytetom to rosyjski jest językiem komunikacji kosmicznej. Zapewniam, że gdyby Gagarin nie był pierwszym człowiekiem w przestrzeni kosmicznej, jedynym językiem komunikacji kosmicznej byłby angielski – powiedział Anton Pervushin, biograf Gagarina.

Jurij Gagarin zmarł w 1968 roku, w wieku zaledwie 34 lat, a ZSRR już nie ma. Jednak jego dziedzictwo jako symbol sukcesu Rosji wciąż żyje i nieustannie inspiruje patriotyczny zapał Kremla.

Autor: 
Tłumaczenie: Zuzanna Witt
Źródło: 

“Yuri Gagarin: Still a hero after 60 years”, autor: Philip Anrew Churm, serwis Euronews

Dział: 

Reklama