Niewiarygodne fakty o mózgu

Reklama

pon., 04/12/2021 - 20:04 -- MagdalenaL

Mózg jest jedną z najbardziej niesamowitych i złożonych części ludzkiego ciała. Oto kilka dziwnych, ale niezwykle interesujących faktów na temat istoty szarej.

Mózg jest niezwykle potężny

Ludzki mózg jest odpowiedzialny za utrzymanie organizmu przez cały dzień. Nie tylko pomaga ludziom myśleć i uczyć się nowych rzeczy, ale także kontroluje ruch i mowę. Mózg jest częścią ośrodkowego układu nerwowego i otrzymuje mnóstwo informacji.

Sam mózg nie może odczuwać bólu

Czy zastanawiałeś się kiedyś, w jaki sposób chirurdzy mózgu są w stanie wykonywać operacje na pacjentach, którzy nie śpią? Dr Beth McQueston, neurolog i dyrektor medyczny ds. Diagnostyki w firmie Abbott, wyjaśnia, że chociaż mózg ma warstwy, powłoki i naczynia krwionośne zawierające receptory bólu, sam mózg nie może tego doświadczyć. Kiedy na przykład osoba ma ból głowy, często uważa się to za ból pochodzący z mózgu, ale w rzeczywistości tak nie jest. Jednak mięśnie i skóra wokół mózgu mogą odczuwać ból.

Mózg jest chciwy

Mózg może stanowić tylko około 3 procent masy ciała, ale otrzymuje około 30 procent krwi pompowanej przez serce. To pokazuje, ile uwagi i wsparcia wymaga w porównaniu z innymi pozornie ważnymi obszarami ciała.

Przez większość czasu używamy większości naszego mózgu

Nie jest prawdą, że używamy tylko 10 procent naszego mózgu. To błędne przekonanie powstało, ponieważ mózg jest tak elastyczny, że czasami niewielkie uszkodzenia powodują drobne problemy. Faktem jest, że większość mózgu pracuje nieustannie - czując, przetwarzając, myśląc, poruszając się, a nawet śniąc. Nawet kiedy kładziesz się spać w nocy, mózg nadal ciężko pracuje.

Fale mózgowe są jeszcze bardziej aktywne podczas spania

Kiedy mocno śpisz, możesz pomyśleć, że twój mózg jest wyłączony, ale w rzeczywistości robi on znacznie więcej niż podczas chodzenia, mówienia, jedzenia i myślenia. Po przebudzeniu ludzie używają fal alfa i beta, ale sen, szczególnie we wczesnych stadiach, wykorzystuje aktywność theta, której amplituda jest większa niż beta.

Mózg dorosłego nadal wytwarza nowe neurony

Z wiekiem komórki mózgowe umierają. Ale w międzyczasie mózg nadal produkuje nowe. Ten proces jest znany jako neurogeneza. Uważa się, że te neurony są ważne dla uczenia się, pamięci i reakcji na stres.

Prawie połowa energii dziecka trafia do pożywienia dla mózgu

Aby mózg mógł dalej pracować, potrzebuje znacznych ilości energii. Jest to szczególnie ważne w przypadku małych dzieci, które wciąż się uczą, przetwarzają informacje i rozwijają się w szybkim tempie. Naukowcy z Northwestern University odkryli niedawno, że w wieku przedszkolnym, kiedy mózg dziecka rozwija się szybciej, jego rozwój fizyczny jest wolniejszy, prawdopodobnie w celu zaoszczędzenia większej ilości energii dla rozwijającego się mózgu. I odwrotnie, w okresie dojrzewania, kiedy wzrost fizyczny jest szybszy, rozwój mózgu jest wolniejszy - co może nie być zaskoczeniem dla rodziców nastolatków.

Ćwiczenia fizyczne są tak samo dobre dla ciała jak i dla mózgu

Zawodowi sportowcy wiedzą, jak ważne jest odżywianie mózgu, aby zapewnić maksymalny wysiłek i energię podczas treningu. Wynika to ze stymulacji umysłowej, która towarzyszy ćwiczeniom, ale także dlatego, że zdrowy układ sercowo-naczyniowy ma lepszy wpływ na mózg. Mózg ciężko pracuje, aby nauczyć się ruchów i kontrolować mięśnie, zwłaszcza gdy po raz pierwszy spróbujesz nowych zajęć fitness lub schematu ćwiczeń.

Możesz „widzieć” uszami

Neuroplastyczność, czyli zdolność mózgu do reorganizacji i zmian w ciągu życia człowieka, jest naprawdę niezwykła. W badaniu z 2011 roku naukowcy z Uniwersytetu w Montrealu porównali aktywność mózgu osób niewidomych od urodzenia i osób, które widzą. Odkryli, że część mózgu, która jest normalnie połączona z naszymi oczami, może zostać przekierowana do przetwarzania informacji dźwiękowych zamiast percepcji wzrokowej.

Obszary mózgu odpowiedzialne za widzenie znajdują się z tyłu

Te fakty dotyczące mózgu mogą brzmieć nieintuicyjnie, biorąc pod uwagę, że oczy znajdują się z przodu głowy, ale część mózgu odpowiedzialna za widzenie – tylna część- znajduje się z tyłu. W ten sam sposób lewa strona mózgu kontroluje widzenie po twojej prawej stronie i odwrotnie. To samo dotyczy tego, jak nasz mózg przetwarza dźwięki - po przeciwnych stronach głowy.

Podczas RTG mózg może „zaświecić się”, gdy osoba jest zakochana

Niektórzy mogą pomyśleć, że bycie „zakochanym” to tylko pomysł lub termin, którego ludzie używają, ale skan mózgu ujawnia coś innego. W przypadku zakochanych osób, skany funkcjonalnego rezonansu magnetycznego mogą wykazać aktywność, w której obecna jest dopamina, neuroprzekaźnik, który sprawia, że czujemy się dobrze. Inne obszary mózgu związane z przyjemnością i nagrodą mogą również wykazywać większą aktywność u osób, które się zakochały.

Nasz mózg jest mniejszy niż mózg naszych przodków

To może być jeden z najbardziej przerażających faktów dotyczących mózgu, ale badania paleoantropologiczne pokazują, że nasze mózgi się kurczą. Szkieletowe dowody z każdego zamieszkałego kontynentu potwierdzają tę teorię. Niektórzy naukowcy sugerują, że może to wynikać z faktu, że średni rozmiar ciała ludzi również zmniejszył się w ciągu ostatnich 10 000 lat. Większe ciało wymaga większego układu nerwowego, więc w miarę jak nasze ciała stają się mniejsze, to samo dzieje się z naszymi mózgami.

Fale mózgowe dwóch muzyków można zsynchronizować, gdy grają razem

Istnieje naukowy powód, dla którego wasze ulubione zespoły i muzycy harmonijnie się ze sobą łączą. Zespół naukowców z Berlina w Niemczech użył elektrod do zarejestrowania fal mózgowych 16 par gitarzystów grających tę samą sekwencję muzyczną. Chociaż dwie osoby w każdej parze odgrywają różne role, ich fale mózgowe są zsynchronizowane.

Czytanie na głos wykorzystuje inne obwody mózgowe niż czytanie w myślach

Badacze od dawna wiedzą, że dzieci najpierw uczą się czytać, wypowiadając na głos słowa i dopiero po ustaleniu tej wiedzy mogą nauczyć się czytać na pamięć. Dlatego czytanie jest tak ważne dla mózgu.

Mózg składa się głównie z tłuszczu

Tak – ten organ składa się co najmniej w 60 procentach z tłuszczu. Dlatego dieta bogata w zdrowe tłuszcze, takie jak omega-3 i omega-6, jest niezbędna dla zdrowia mózgu i całego organizmu.

Komórki mózgowe mogą przetrwać tylko dzięki tlenowi i glukozie

Te dwa składniki odżywcze są niezwykle ważne dla funkcjonowania i przetrwania ludzkiego mózgu. Mózg potrzebuje od trzech do pięciu minut, aby doznać nieodwracalnego uszkodzenia, gdy pozbawiony jest tlenu lub glukozy. Dlatego większość zgonów nigdy nie jest natychmiastowa.

Pojemność mózgu jest praktycznie nieograniczona

Nie ma czegoś takiego jak za dużo wiedzy - lub tak dużo nauki, że nie można przechowywać więcej informacji (chociaż z pewnością można się tak czuć, tak jak po długim spotkaniu). Twój mózg nie ma możliwości przechowywania danych tak jak komputer czy smartfon.

Pamięć krótkotrwała trwa zwykle od 20 do 30 sekund

Czy miałeś kiedyś tak, że chciałeś coś powiedzieć, rozproszyłeś się na chwilę, a potem zupełnie zapomniałeś, co zamierzałeś powiedzieć? Wynika to ze zdolności twojego mózgu do przechowywania niewielkich ilości informacji w aktywnym umyśle. Utrzymuje te informacje w łatwo dostępnym stanie, ale tylko przez około pół minuty.

Chirurgiczne usunięcie prawie połowy mózgu jest możliwe przy niewielkim wpływie lub bez wpływu na osobowość lub pamięć

Te fakty dotyczące mózgu mogą wydawać się szalone, ale zdarza się hemisferektomia, czyli chirurgiczne usunięcie połowy mózgu. Jest to bardzo rzadki zabieg neurochirurgiczny stosowany w leczeniu różnych zaburzeń napadowych. Jednak tego typu procedura, jak możemy się domyślać, nie jest wykonywana bez powodu. Niektóre funkcje są bardzo specyficzne dla danej półkuli, więc może to powodować bardzo małe różnice. Zwykle pamięć, humor i osobowość zostaną przywrócone, ale wiedza może się trochę zmienić.

Brak snu może wpływać na mózg na wiele sposobów

Jest powód, dla którego poleca się od siedmiu do dziewięciu godzin snu w nocy. Ciało i mózg potrzebują odpoczynku, aby prawidłowo funkcjonować, zachować pamięć i odpowiednio wcześnie zareagować. Brak snu zabija komórki mózgowe, może wywołać psychozę, jeśli jest powtarzany przez długi czas oraz może wpływać na funkcje poznawcze, osąd lub czas reakcji.

Autor: 
Tłumaczenie: Yasmeen Ibupoto

Reklama