Ogromny wzrost cyberprzestępczości w Holandii

Reklama

czw., 04/15/2021 - 23:32 -- MagdalenaL

Autor zdjęcia: Jochen Zick

Już w pierwszym kwartale bieżącego roku, policja odnotowała podwojenie liczby zarejestrowanych przestępstw cyfrowych w porównaniu z tym samym okresem w 2020 roku. Wyróżniają się szczególnie oszustwa za pośrednictwem WhatsApp oraz oszustwa w handlu online.

Oszustwo za pośrednictwem WhatsApp polega na tym, że przestępca udający znajomego ofiary prosi o szybkie przesłanie pieniędzy. Z kolei oszustwo przy transakcjach online opiera się na tym, że ktoś płaci za produkt, ale go nie otrzymuje. Zdarzało się tak zwłaszcza w grudniu zeszłego roku, w okresie świątecznym, kiedy to ze względu na pandemię koronawirusa zamknięto większość sklepów.

Policja twierdzi, że oszuści przenoszą swoje pole działania z realnego świata do internetu. Rocznie cyberprzestępczość wzrasta aż o 25 procent. Zdaniem policji rosnąca liczba przypadków oszustw i hakerów jest szczególnie uderzająca.

300 mln euro

„W policji jest zapotrzebowanie na rzetelne rozpracowywanie cyberprzestępczości” – mówi Theo van der Plas, dyrektor programu Cyfryzacji i Cyberprzestępczości w policji. Według niego potrzeba aż 300 mln euro, by móc polepszyć umiejętności, otrzymać dodatkowych ludzi, infrastrukturę danych i inne innowacje.

Van der Plas chce również zatrudnić znacznie lepiej wykształconych ludzi, aby uzyskać i utrzymać rozpracowywanie cyberprzestępczości na wysokim poziomie. Jego zdaniem, do 2025 roku będzie zapotrzebowanie na około 460 funkcji.

Zwalczanie złośliwych oprogramowań

W międzyczasie policja zajmuje się cyberprzestępczością. Niedawno zatrzymano w Rotterdamie 25 podejrzanych w ramach śledztwa dotyczącego oszustw internetowych i prania brudnych pieniędzy. Byli oni tzw. mułami finansowymi, czyli użyczali przestępcom swoje konta bankowe, by ci mogli ukrywać pochodzenie nielegalnie zdobytych pieniędzy. Policja ma nadzieję na to, że za ich pośrednictwem uda im się dotrzeć do głównych sprawców. Utworzono również specjalną jednostkę do walki z lukratywnym biznesem złośliwych oprogramowań ransomware.

Jeśli chodzi o oszustwa za pośrednictwem WhatsApp, ofiary mogą składać zawiadomienia online do 30 kwietnia. Do tej pory skorzystało z tego ponad 25 tys. ludzi.

 

Autor: 
Tłumaczenie: Agata Furmanek
Dział: 

Reklama