2.5 miliarda tyranozaurów chodziło po Ziemi, jak ustalili naukowcy. ,,To sporo zębów’’

Reklama

pt., 04/16/2021 - 19:41 -- MagdalenaL

Eksperci odkryli łączną liczbę wszystkich tyranozaurów, których istnienie objęło 127 tysięcy pokoleń.

Jeden tyranozaur wydaje się wystarczająco przerażający. A teraz wyobraźcie sobie 2.5 miliarda tyranozaurów. Jeśli wierzyć badaniom, taka właśnie liczba tych królów spośród dinozaurów wędrowała po Ziemi w ciągu kilku milionów lat.

Wykorzystując obliczenia opierające się na rozmiarach, dojrzałości płciowej, oraz zapotrzebowaniu na energię, grupa naukowców z Uniwersytetu w Berkeley w Kalifornii dowiedzieli się, ile dokładnie tyranozaurów składało się na 127 tysięcy pokoleń tych stworzeń. Badania zostały opublikowane w czwartek na łamach czasopisma Science. Są to pierwsze tego typu badania, ale ich wyniki są obarczone marginesem błędu wielkości samego tyranozaura.

Biorąc pod uwagę niewystarczającą ilość informacji co do długości pokoleń tych stworzeń, a także rozmiarów ich terytoriów i długości ich wędrówek, zespół z Berkeley ustalił, że ich populacja wyniosła pomiędzy 140 milionami a 42 miliardami, z czego średnia to 2.4 miliardy.

,,To spora ilość szczęk.’’ mówi przewodniczący grupy, Charles Marshall, dyrektor Muzeum Paleontologii na Uniwersytecie w Berkeley. ,,To spora ilość zębów. Spora ilość pazurów.’’

Tyranozaury przemierzały tereny dzisiejszej Ameryki Północnej przez około 1.2 - 3.6 milionów lat, co oznacza, że ich jednoczesna populacja nie była zbyt gęsta. Jak sugerują badania, na obszarze o rozmiarach dystryktu Waszyngton mogły się znajdować dwa tyranozaury, a na obszarze stanu Kalifornia - 3,800.

,,Jak, zapewne, większość osób, nie mogłam uwierzyć własnym oczom, kiedy pierwszy raz przeczytałam, że na Ziemi żyło 2.5 miliarda tyranozaurów,’’ mówi Kristi Curry Rogers, paleo biolożka w Macalester College. Nie brała ona udziału w badaniach.

Marshall twierdzi, że wyniki, jakie uzyskali, pomogą ustalić prawdopodobieństwo zachowania szkieletów tych stworzeń, i podkreślał, jak wielkie mamy szczęście, że w ogóle jakiekolwiek szczątki tyranozaurów zostały odnalezione. Do tej pory wykopano około 100 skamieniałości. 32 z nich zawiera wystarczającą ilość materiału, aby stwierdzić, że były to osobniki dorosłe. Gdyby zamiast 2.5 miliarda tyranozaurów stąpało po Ziemi jedynie 2.5 miliona, to prawdopodobnie nigdy nawet nie dowiedzielibyśmy się o ich istnieniu.

Zespół Marshalla podczas badań kierował się prostą biologiczną zasadą: im większe zwierzę, tym mniej gęsta jest jego populacja. Później dodano szacunkową ilość energii, jakiej potrzebował do przetrwania mięsożerny tyranozaur - czyli gdzieś pomiędzy poziomem warana z komodo, a lwa. Im więcej energii potrzebuje osobnik, tym mniej gęsta populacja. Podczas badań wzięto także pod uwagę, że tyranozaury osiągały dojrzałość płciową w wieku 14 - 17 lat, a ich długość życia wynosiła zwykle 28 lat.

Strona naukowa przedsięwzięcia była bardzo ważna, lecz ,,prawda jest taka, że moim zdaniem takie rzeczy są po prostu odjazdowe,’’ mówi James Farlow, profesor geologii na Uniwersytecie Purdue.

Autor: 
Associated Press / Tłumaczenie: Jagoda Chudzińska
Dział: 

Reklama