Starsi ludzie są bardziej narażeni na artrozę, jeśli zażywają leki rozrzedzające krew

Reklama

wt., 04/20/2021 - 11:37 -- MagdalenaL

Ludzie w podeszłym wieku, którzy zażywają leki rozrzedzające krew, są bardziej narażeni na chorobę zwyrodnieniową stawów. „Lekarze powinni omówić ze swoimi pacjentami, czy mogą przejść na inne leki rozrzedzające krew” - twierdzą badacze z Uniwersytetu Medycznego Erasmus w Rotterdamie.

W dwóch publikacjach, które pojawiły się dzisiaj, badacze z Rotterdamu udowadniają po raz pierwszy, że witamina K ma wpływ na stopień choroby zwyrodnieniowej stawów.

Z badań wynika, że ludzie, którzy zażywają określone leki rozrzedzające krew, mają 2,5 razy więcej szans na to, by mieć artrozę. Leki te hamują bowiem ilość witaminy K w organizmie. Ta z kolei jest potrzebna, by utrzymywać elastyczność chrząstki w stawach. „Pacjenci zażywający leki rozrzedzające mają poważną artrozę. Tak poważną, że niektórzy z nich potrzebują nowych stawów. Ale oczywiście, chcemy to jak najbardziej odłożyć w czasie” – mówi badaczka Cindy Boer z Uniwersytetu Medycznego Erasmus.

W Holandii prawie milion ludzi cierpi na artrozę, czyli chroniczne zwyrodnienie stawów, które sprawia wielu pacjentom ogromny ból. Lekarze nie są w stanie wyleczyć tej choroby. Pacjenci otrzymują tabletki przeciwbólowe lub w ostateczności nawet nowy staw, taki jak biodro czy kolano.

Zmiana leków

Chociaż niektóre leki rozrzedzające nasilają objawy, zażywa je około 244 tys. osób. Od kilku lat na rynku funkcjonują inne leki rozrzedzające, które nie hamują obecności witaminy K w organizmie. „Wiele starszych osób nadal zażywa stare leki, ponieważ ich zmiana może być trudna, ale tym akurat powinni zająć się lekarze” – radzi Boer. Chociaż nie jest pewne, czy pacjenci nie doznaliby uszkodzenia stawów, gdyby nie zażywali leków rozrzedzających.

Naukowcy chcą teraz zbadać, czy zażywanie więcej witaminy K może pomóc w zwalczeniu artrozy. Mają nadzieję na znalezienie grupy pacjentów, na których będą mogli przeprowadzać testy. Jak mówi Boer: „W Ameryce zazwyczaj po wymianie kolana podaje się leki rozrzedzające, które hamują witaminę K, ale nie jest to w żadnym stopniu pomocne. Jesteś bowiem wtedy bardziej narażony na to, że otrzymasz artrozę w drugim kolanie. Mamy nadzieję, że dzięki witaminie K, będziemy w stanie zapobiec lub spowolnić tę chorobę.”

Z badań wynika, że od 40 do 60 procent starszych osób ma niedobór witaminy K. Ponadto przy chorobie zwyrodnieniowej stawów rolę odgrywają również inne czynniki, takie jak chociażby geny czy otyłość.

Autor: 
Ellen van Gaalen, tłum. Agata Furmanek

Reklama