Ingenuity zapisuje się w historii wykonując pierwszy lot na Marsie

Reklama

śr., 04/21/2021 - 19:01 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Pixabay

Małemu helikopterowi Ingenuity ​​udało się wystartować, utrzymać się w locie, zawrócić i wylądować w kraterze Jezero na Marsie.

Mały helikopter NASA Ingenuity przeszedł do historii w ten poniedziałek, wykonując pierwszy kontrolowany i napędzany lot na innej planecie, Marsie.

Zespół centrum badawczego NASA Jet Propulsion Laboratory (JPL), odpowiedzialny za kontrolę misji z Kalifornii, donosił na żywo o otrzymaniu danych przesłanych przez Ingenuity potwierdzających, że udało mu się wystartować, utrzymać się w locie, zawrócić i wylądować w kraterze Jezero z Marsa.

Oprócz danych, NASA otrzymała czarno-białe zdjęcie wykonane przez helikopter z powietrza przedstawiające jego własny cień oraz krótki film z lotu nagrany przez łazik Perseverance, znajdujący się kilka metrów dalej.

Potwierdzenie, że ta mała maszyna (1,8 kg wagi) przeszła z wyróżnieniem niewiarygodnie trudny test, przyszło w poniedziałek o 10:46 czasu zachodnioeuropejskiego.

Helikopter zasilany energią słoneczną wystartował o godzinie 12:33 lokalnego czasu słonecznego z Marsa (07:34 GMT), wzniósł się na maksymalną zalecaną wysokość 3 metrów, utrzymywał się w powietrzu przez 30 sekund, aby następnie zejść niżej i ponownie dotknąć powierzchni. Łącznie lot trwał 39,1 sekundy.

278 milionów kilometrów, które dzielą Marsa od Ziemi, uniemożliwiają uzyskanie danych na żywo - opóźnienie wynosi około 15 minut - dlatego Ingenuity otrzymał instrukcje poprzedniego dnia, ale w poniedziałek musiał sam przeprowadzić lot.

Mimi Aung, kierownik projektu Ingenuity w JPL, zaznaczyła, że „teraz możemy powiedzieć, że człowiek leciał na innej planecie” i pełna emocji wspominała sześć lat pracy.

Autor: 
tłum. A.M
Dział: 

Reklama