Bastien Lefebvre, archeolog – „Opisać życie i śmierć hrabiów Tuluzy”

Reklama

czw., 04/22/2021 - 21:58 -- MagdalenaL

Co znaleziono w dwóch sarkofagach tak zwanych „hrabiów Tuluzy”?

W sarkofagu otwartym w poprzednim tygodniu, którego przeszukiwanie zostało prawie zakończone, znaleziono szczątki dwóch osób. Kości zostały zebrane, ułożone, mamy dwa kompletne szkielety. Pierwsze wyniki wskazały, że były to dwie osoby dorosłe, z których jedna była wyjątkowo silnie zbudowana i starsza. Mamy dobre przeczucie, że można będzie o nich wiele powiedzieć. W tym, który właśnie został otwarty w ten czwartek na waszych oczach, znajdują się, a priori, kości ludzkie i zwierzęce. Jego zawartość jest o wiele bardziej różnorodna, ponieważ jedna strona sarkofagu została całkowicie odbudowana z cegły w XIX wieku. Niemniej jednak można zobaczyć wiele kości.

Dlaczego są tam kości zwierząt?

To dołożenie kości zwierzęcych nastąpiło bardzo późno, prawdopodobnie w XVIII lub XIX wieku, kiedy cmentarz hrabiowski, który znajdował się naprzeciwko grobowca i który już nie istnieje, został opróżniony. Zebrano kości i umieszczono je w różnych miejscach, w tym we wnętrzu tych sarkofagów.

Sarkofagi zostały już zatem otwarte?

Tak, te sarkofagi zostały umieszczone w tym grobowcu, w zewnętrznej komorze grobowej bazyliki Saint-Sernin, w średniowieczu. Mimo, że jesteśmy prawie pewni, że nie były przenoszone aż do dzisiaj, na pewno zostały otwarte. Jeden z nich został uszkodzony i naprawiony cegłami w XIX wieku.

Czy zostały ograbione?  Była w nich biżuteria?

Zakładamy, że nie, nie zostały ograbione. Ale nie zawierały też biżuterii. Nie było to praktykowane w X czy XI wieku. Nie chowano zmarłych z klejnotami, nawet tych bardzo zamożnych. Biżuterię przekazywano najczęściej kościołowi.

Co stanie się z tymi ludzkimi kośćmi?

Zostaną przeprowadzone badania, które pozwolą lepiej poznać historię tych sarkofagów od czasu ich powstania do dzisiaj. Powinny także dostarczyć szczególnych informacji dotyczących tożsamości, warunków życia i śmierci pochowanych osób, a także ich relacji rodzinnych, w szczególności dzięki naukowym analizom (DNA, stabilne izotopy, itp.). Być może, tak jak w sarkofagu badanym w 1989, znajdziemy fragmenty tkanin lub włosów...

Autor: 
Cyril Doumergue / Tłumaczenie: Zuzanna Duda

Reklama