Zanieczyszczenie powietrza powoduje wysokie ciśnienie krwi u dzieci

Reklama

pt., 05/07/2021 - 21:32 -- MagdalenaL

Naukowcy apelują o rutynowe sprawdzanie dzieci pod kątem problemów zdrowotnych powodowanych przez smog. Zespół zbadał 350 000 pięcio- i dwunastolatków w Europie, USA i Chinach. Przeprowadzono łącznie 14 badań, obserwując oddziaływanie cząsteczek w powietrzu na ciśnienie krwi dzieci.

Przebywanie w zanieczyszczonym otoczeniu przez mniej niż miesiąc spowodowało podniesienie skurczowego ciśnienia krwi, czyli górnej wartości wskazującej ciśnienie, z jakim krew jest pompowana w organizmie.

Drobniejsze cząsteczki i dwutlenek azotu miały taki sam wpływ na ciśnienie rozkurczowe, czyli niższą wartość pokazującą opór przepływu krwi w naczyniach.

Autor badania, profesor Yao Lu z King’s College w Londynie poinformował: „Wyniki badań potwierdzają związek pomiędzy krótko- i długoterminowym narażeniem na pewne środowiskowe zanieczyszczenia powietrza a ciśnieniem krwi u dzieci i młodzieży”.

„Poprzednie badania wykazały, że płuca dzieci mogą być narażone na wyższe stężenia cząstek stałych niż te u dorosłych. A to z kolei sugeruje, że skutki oddziaływania zanieczyszczonego powietrza są większe u dzieci”. Jednak wyniki nie były do końca jednoznaczne.

Profesor Lu dodał: „Nasza analiza jest pierwszą, która dokładnie sprawdza poprzednie badania, aby ocenić zarówno jakość, jak i skalę powiązań między zanieczyszczeniem powietrza, a ciśnieniem krwi u dzieci”. Warto wspomnieć, że wysokie ciśnienie krwi w okresie dzieciństwa może skutkować większym ryzykiem nadciśnienia i chorób serca w wieku dorosłym.

Słowa potwierdza profesor Lu: „Zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia środowiska może zmniejszyć ryzyko chorób w wieku dorosłym”. „Dodatkowo bardzo ważne jest rutynowe mierzenie ciśnienia, co może pomóc we wcześniejszej identyfikacji chorób związanych z ciśnieniem krwi”.

Badanie zostało opublikowane w „Journal of the American Heart Association”.

Autor: 
Jim Leffman / tłum. Klaudia Nikodem

Reklama