Olbrzymia ćma znaleziona w Australii

Reklama

pt., 05/07/2021 - 21:43 -- MagdalenaL

W Australii znaleziono ćmę, która z powodu swojego rozmiaru ma trudności z lataniem.

Pewien fachowiec pracujący przy budowie w szkole Mount Cotton State School w Redlands w południowym Queensland odkrył gigantyczną ćmę.

Początkowo nie była ona sensacją dla wszystkich, jednak władze szkoły, na terenie której znaleziono ćmę są bardzo podekscytowane i w mediach społecznościowych określają sytuację jako „niesamowitą”.

Dyrektor Meagan Steward powiedziała, że ćma jest tej samej wielkości co mniej więcej dwie pięści. Ostatecznie ćmę wypuszczono z powrotem do pobliskiego lasu, zaraz po tym jak uwieczniono ją na zdjęciach.

Ze względu na rozmiar stworzenia, zmaga się ono z utrzymaniem ciężaru własnego ciała w locie.

W związku z popularnością odkrycia w mediach społecznościowych, władze szkoły skierowały pytania dotyczące ćmy do wydziału nauki w Queensland.

Dr Christine Lambkin, entomolog z Queensland Musem zidentyfikowała stworzenie jako ćmę drzewną i zdradziła kilka informacji na ich temat w ABC Radio.

„Gatunek ten ma kłopoty z lataniem. W większości przypadków, samice wspinają się po drzewach lub pniach i czekają na znalezienie przez samców. Ćmy drzewne występują od północnego Queensland aż do Nowej Południowej Walii.”

„Rozpiętość skrzydeł samicy wynosi do 25 cm. Waży do 30 gramów”. Według dr Lambkin gatunek ten rzadko można spotkać, jednak nie jest on rzadki lub niezwykły.

Szkoła udostępniła zdjęcia ćmy na swoim profilu na Facebooku i tam też można je obejrzeć.

Autor: 
Bethany Dawson / tłum. Klaudia Nikodem
Dział: 

Reklama