Wenus: Nasa zapowiada dwie nowe misje

Reklama

śr., 06/09/2021 - 23:43 -- MagdalenaL

Zdjęcie: bbc.com

 

Nasa ogłosiła, że wyśle dwie nowe misje na Wenus w celu zbadania atmosfery i cech geologicznych tej planety.

Misje, z których każda otrzymała dofinansowanie w wysokości 500 milionów dolarów (352 milionów funtów), mają wystartować między 2028 a 2030 rokiem.

Administrator Nasa Bill Nelson powiedział, że misje zaoferują "szansę zbadania planety, na której nie byliśmy od ponad 30 lat".

Ostatnią amerykańską sondą, która odwiedziła planetę był orbiter Magellan w 1990 roku.

Jednak od tego czasu inne statki kosmiczne - z Europy i Japonii - okrążyły planetę.

Misje zostały wybrane w wyniku procesu wzajemnej weryfikacji i na podstawie ich potencjalnej wartości naukowej oraz wykonalności ich planów rozwoju.

Bill Nelson przemawia w siedzibie głównej NASA w Waszyngtonie 2 czerwca 2021 r.

Szef NASA Bill Nelson ogłosił misje w środę

"Te dwie siostrzane misje mają na celu zrozumienie, w jaki sposób Wenus stała się światem przypominającym piekło, zdolnym do topienia ołowiu na powierzchni" - powiedział Nelson.

Wenus jest drugą planetą od Słońca i najgorętszą planetą w Układzie Słonecznym z temperaturą powierzchni 500C - wystarczająco wysoką by stopić ołów.

Rosną nadzieje na nową misję na Wenus

Czy prywatne firmy wygrają wyścig na Wenus?

Czy w chmurach na Wenus istnieje życie?

Misja Davinci+ zmierzy atmosferę planety, aby uzyskać wgląd w to, jak się ona uformowała i ewoluowała. Jej celem będzie również ustalenie, czy Wenus kiedykolwiek posiadała ocean.

Oczekuje się, że Davinci+ dostarczy pierwszych obrazów o wysokiej rozdzielczości geologicznych cech planety. Naukowcy uważają, że te cechy mogą być porównywalne z kontynentami na Ziemi i mogą sugerować, że Wenus posiada tektonikę płyt.

Druga misja, Veritas będzie mapować powierzchnię planety, aby zrozumieć jej historię geologiczną i zbadać, jak doszło do jej rozwoju w sposób tak różny od ziemskiego.

Użyje radaru do określenia wysokości powierzchni i odkrycia, czy wulkany i trzęsienia ziemi wciąż mają miejsce.

"To zdumiewające jak mało wiemy o Wenus, ale połączone wyniki tych misji powiedzą nam o planecie od chmur na niebie poprzez wulkany na jej powierzchni aż do samego jądra," powiedział Tom Wagner z Nasa's Planetary Science Division.

"To będzie tak, jakbyśmy odkryli planetę na nowo" - dodał.

Zmieniający się widok na Wenus

Analiza autorstwa Paula Rincona, redaktora naukowego :

W ciągu ostatnich kilku dekad Mars zdominował budżet NASA na misje planetarne. W międzyczasie naukowcy badający Wenus zaczęli filozoficznie podchodzić do braku priorytetu dla ich planety.

Ale to się zmienia. Nowe idee, interpretacje i nowi ludzie zmieniają nasze rozumienie najbliższego sąsiada Ziemi. Przez długi czas uważana przez niektórych za "martwą" planetę, obecnie wielu uważa, że Wenus może być geologicznie aktywna, być może z okresowym wulkanizmem.

Może być siedliskiem oceanów przez miliard lat swojej historii, a w gęstej atmosferze planety znajduje się nawet region, w którym życie mikrobiologiczne mogłoby przetrwać, unosząc się wśród chmur.

Naukowcy, którzy poświęcili swoje kariery na badanie tego cieplarnianego świata, cieszą się, że planeta wreszcie powróciła na radar Nasa.

Autor: 
bbc.com
Dział: 

Reklama