Chiny zaprezentowały superszybki pociąg zdolny do poruszania się z prędkością 600 km/h

Reklama

czw., 07/29/2021 - 15:08 -- MagdalenaL

Według nowych doniesień Chiny zaprezentowały szybki pociąg zdolny do osiągania prędkości do 600 km/h.

Lewitujący magnetyczny pociąg znany jako Maglev po raz pierwszy pojawił się w wiadomościach w 2019 roku wraz z doniesieniami, że podróżuje on z dwukrotnie większą prędkością niż pojazdy Eurostara.

Technologia ta jest obecnie wykorzystywana do podróży pomiędzy międzynarodowym lotniskiem Pudong w Szanghaju a centrum miasta, skracając półgodzinną podróż do nieco ponad siedmiu minut. Chociaż postępy w tej dziedzinie są powolne, a technologia ta nie została jeszcze wprowadzona w całych Chinach, miasta takie jak Szanghaj i Chengdu będą badały jak funkcjonowałaby międzymiastowa linia Maglev.

Przy prędkości 600 km/h przebycie ponad 1000 km trasy z Pekinu do Szanghaju zajęłoby tylko dwie i pół godziny. Jak donosi South China Morning Post, China Railway Rolling Stock Corporation (CRRC) twierdzi że kraj staje się „supermocarstwem transportowym”.

Pociąg Maglev wytoczył się z CRRC we wschodnim mieście Qingdao 19 lipca. „Witajcie w superszybkim pociągu Maglev, który porusza się z prędkością 600 km/h” - głosiła informacja na ekranie wewnątrz jednego z wagonów.

Pociąg wykorzystuje siłę elektromagnetyczną, aby unosić się lub lewitować nad torami bez dotykania szyn, może pracować „stabilnie” i „dynamicznie” oraz stanowi „najwygodniejszy środek transportu do podróżowania na dystansie 1500 kilometrów”.

Pekin ma nadzieję, że pociąg Maglev wejdzie do użytku w ciągu najbliższych pięciu do dziesięciu lat i „wypełni lukę” pomiędzy cieszącą się dobrą opinią w kraju szybką koleją, której prędkość maksymalna wynosi 321 km/h, a podróżami samolotami pasażerskimi z prędkością około 800 km/h.

Autor: 
Cameron Frew Tłum. Eryk Mórawski
Dział: 

Reklama