Komputer kwantowy przewyższa superkomputer. Pierwsza operacja odbyła się w Japonii

Reklama

pt., 07/30/2021 - 12:32 -- MagdalenaL

Komputer kwantowy firmy IBM, którego pierwsza operacja przeprowadzona została w Japonii w mieście Kawasaki Źródło: asahi.com

Pierwsza operacja komputera kwantowego stworzonego przez firmę IBM została przeprowadzona w Japonii. Z tej okazji 27 lipca odbyła się ceremonia pamiątkowa w centrum przemysłowym w mieście Kawasaki. Kluczową rolę w przedsięwzięciu odgrywa Uniwersytet Tokijski, który współpracuje z ośrodkami badawczymi i firmami w kwestiach opracowywania nowych materiałów, matematyki, eksploatacji oraz analizy ryzyka finansowego.

Komputery kwantowe to komputery nowej generacji, które są w stanie osiągnąć wydajność obliczeniową znacznie przewyższającą superkomputery. Klasyczny komputer oblicza informacje za pomocą kombinacji dwóch cyfr: 0 i 1. Za to komputer kwantowy używa tzw. superpozycję stanów, która dotyczy całego zakresu od 0 do 1.

W 2019 roku firma Google ogłosiła, że jej komputer kwantowy jest w stanie w 200 sekund ukończyć obliczenie, które nawet najszybszemu superkomputerowi na świecie zajęłoby 10 tys. lat. Pojawiają się jednak opinie, że maszyna ta nie jest jeszcze zdatna do praktycznego użytku, a doprowadzenie jej do tego stanu może zająć od 10 do 20 lat.

Teruo Fujii – rektor Uniwersytetu Tokijskiego – powiedział: Komputer kwantowy nie tylko rozwiązuje znane problemy z dużą prędkością, ale również skrywa potencjał do rozwiązywania problemów do tej pory niezbadanych. Chcielibyśmy to zweryfikować i zmierzyć się z tym historycznym wyzwaniem.

Autor: 
Shiori Ogawa tłum. Alicja Nowak

Reklama