Ataki hackerskie na komunikatorze LINE. Przejęto ponad 100 kont władz Tajwanu

Reklama

sob., 07/31/2021 - 23:22 -- MagdalenaL

Na komunikatorze LINE ofiarą ataków hackerskich padli przedstawiciele władz Tajwanu i zaczęły wyciekać ich osobiste informacje. Władze próbują ustalić, jak doszło do tej sytuacji.

Według numeru tajwańskiego dziennika „Liberty Times” z 28 lipca zhackowane zostało ponad sto kont należących do tajwańskich władz oraz wysokich urzędników wojskowych. Komuś udało się wyłączyć funkcję kodowania wiadomości i w ten sposób uzyskać dostęp do osobistych informacji.

Jak podaje „Liberty Times”, po sposobie działania hackerów można przypuszczać, że używali oni Pegasusa, oprogramowania szpiegowskiego stworzonego przez izraelską firmę informatyczną, NSO Group. Oprogramowanie to umożliwia między innymi przechwytywanie danych ze smartfonów oraz ze skrzynek pocztowych, jak i operowanie kamerą urządzenia na odległość.

Tajwańscy przedstawiciele firmowi LINE potwierdzili, że miał miejsce atak hackerski, oraz że zaraz po rozpoznaniu nietypowej aktywności w systemie podjęte zostały środki ochrony użytkowników i powiadomiono władze. Obecnie sytuacja monitorowana jest przez organy ścigania oraz służby specjalne.

Minister Kato Katsunobu: „Póki co nie mamy informacji na temat odniesionych szkód”

Minister Kato Katsunobu na porannej konferencji prasowej powiedział: „Póki co nie mamy informacji, że w wyniku ataku hackerskiego odnieśli szkody użytkownicy przebywający na terenie Japonii. Ministerstwo do Spraw Wewnętrznych i Komunikacji oraz inne władze zbierają dane na temat zajścia uwzględniając również użytkowników z naszego kraju”.

Autor: 
tłum. Magdalena Pirch

Reklama