Czy szympansy interesują się sztuką? Eksperyment w ogrodzie zoologicznym w Kioto

Reklama

ndz., 08/01/2021 - 00:00 -- MagdalenaL

W zoo w Kioto został przeprowadzony eksperyment, który miał za zadanie sprawdzić, czy szympansy, tak samo jak ludzie, wykazują zainteresowanie sztuką.

Grupa badaczy z Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Kioto wraz z grupą artystów sztuki współczesnej rozpoczęła eksperyment 20 lipca, kiedy to specjalny ekran o szerokości 1 metra i długości 65 centymetrów, został zainstalowany na szybie pomieszczenia, w którym trzymane były szympansy.

Na ekranie przez 15 minut wyświetlano różne filmy. Każdy z nich obejmujący dzieło sztuki i grupę szympansów na wolności, aby zobaczyć, jak szympansy zareagują. Ich reakcja została potwierdzona 29 lipca. Cztery dorosłe szympansy nie reagowały zbytnio na żaden z obrazów, i tylko od czasu do czasu przyglądały się im z daleka. Jednakże jeden z młodych szympansów wyciągnął rękę, aby dotknąć dzieła sztuki i przyglądał się mu z bliska z wielkim zainteresowaniem.

W przyszłości grupa badaczy ma zamiar przeanalizować mimikę szympansów oraz liczbę podejść do każdego z obrazów.

„Młode szympansy były bardziej aktywne w zbieraniu informacji i faktycznie dotykały dzieł sztuki, w porównaniu z dorosłymi, co wskazuje na pozytywną tendencję. Na podstawie tego eksperymentu chcielibyśmy stworzyć dzieła sztuki, które byłyby przyjazne dla szympansów” – mówiła Yumi Yamanashi, główna badaczka z Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Kioto.

Autor: 
tłum. Zuzanna Niemczyk
Dział: 

Reklama