NASA opublikowała zdjęcie cienia księżyca, który unosi się nad Ziemią podczas zaćmienia

Reklama

czw., 08/05/2021 - 08:35 -- MagdalenaL

W czerwcu tego roku, w Kanadzie, na oceanie Arktycznym i w pobliżu Rosji, można było zaobserwować obrączkowe zaćmienie słońca. Niedawno NASA opublikowała wykonane w tym czasie zdjęcie cienia Księżyca, padającego nad kołem podbiegunowym. To zdjęcie zostało wykonane przez Earth Polychromatic Imaging Camera (EPIC) na pokładzie należącego do Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery (NOAA) Obserwatorium Klimatu w Głębokiej Przestrzeni Kosmicznej (DSCOVR), prawie milion mil od Ziemi.

          Ponieważ Księżyc znajduje się bliżej Ziemi niż EPIC, często jest on przechwytywany przez kamerę, gdy ta próbuje sfotografować Ziemię, to samo dotyczy cienia podczas zaćmienia. Adam Szabo, naukowiec z zespołu DSCOVR, powiedział na konferencji prasowej NASA: „Kiedy próbujemy zrobić zdjęcie Ziemi od strony oświetlonej przez Słońce z odległości czterokrotnie większej od odległości orbity Księżyca, niespodzianek jest bez liku: Księżyc wychodzi na światło dzienne, albo rzuca cień na Ziemię”. EPIC (na pokładzie DSCOVR) został uruchomiony w 2015 roku i uchwycił cień rzucany przez Księżyc na Ziemię podczas kilku zaćmień. Całkowite zaćmienie słońca w 2016 roku i 2017 roku, jak również zaćmienie obrączkowe w czerwcu tego roku również zostały uchwycone przez EPIC.

          Obrączkowe zaćmienie słońca jest wtedy, gdy księżyc znajdzie się między Ziemią a słońcem, ale nie potrafi całkowicie zakryć słońca, więc pojawia się ono w postaci jasnego pierścienia wokół czarnej sylwetki księżyca. W przypadku zaćmienia słońca z 10 czerwca, było to zaćmienie częściowe, które można było obserwować w USA, Azji, Europie i na Karaibach. Szczęśliwcami, którym udało się zobaczyć zaćmienie obrączkowe byli mieszkańcy Kandy, Rosji i Grenlandii. Niestety czarno-brązowego cienia księżyca padającego na biegun północny, uchwyconego przez EPIC, nie da się zobaczyć z Ziemi.

          EPIC uchwycił szereg zaćmień słońca na całym świecie. Zwykle kamera ta fotografuje Ziemię i stale dostarcza badaczom informacji o zachmurzeniu, roślinności i powłoce ozonowej Ziemi. Pożary na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, które występowały w zeszłym roku, były dla EPIC widoczne pomimo tego, że znajduje się on tak daleko. Satelita DSCOVR, na której zamontowana jest kamera EPIC, krąży wokół punktu zwanego punktem Lagrange’a L1, który jest zrównoważony grawitacją Słońca i Ziemi. (istnieje pięć punktów Lagrange’a, a Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba będzie celował w punkt Lagrange’a L2, gdy zostanie wystrzelony).

          Całkowite zaćmienie Słońca zupełnie je zakrywa, a zaćmienie obrączkowe pozostawia pierścień słońca na zewnętrznym obwodzie Księżyca, patrząc więc z Ziemi wygląda to zjawiskowo. Dzieje się tak, ponieważ Księżyc znajduje się dalej od Ziemi niż podczas całkowitego zaćmienia, nie jest więc w stanie zakryć słońca, ponieważ wydaje się nam mniejszy.

          Jeśli przegapiliście obrączkowe zaćmienie Słońca w czerwcu nic się nie martwcie. Jeśli mieszkacie na półkuli zachodniej, macie szansę zobaczyć je w 2023 roku.

Autor: 
tłum. Zuzanna Niemczyk
Dział: 

Reklama