Nowo odkryty dinozaur z zębami podobnymi do rekina był „T-rexem swoich czasów”

Reklama

ndz., 09/19/2021 - 23:21 -- MagdalenaL

Zdjęcie: Interpretacja artystyczna Ulughbegsaurus uzbekistanensis, drapieżnika, który żył w Azji Środkowej około 90 milionów lat temu.

Naukowcy odkryli nieznany wcześniej gatunek drapieżnego dinozaura z zębami podobnymi do rekina, który był „T-rexem swoich czasów”.

Należy do rodziny dinozaurów znanych jako karcharodontozaury, najbardziej znanych z zębów podobnych do rekinów. Nazwany Ulughbegsaurus uzbekistanensis, miał co najmniej siedem metrów długości, ważył ponad tonę (1000 kilogramów) i żył w Azji Środkowej około 90 milionów lat temu.

Jak powiedziała Darla Zelenitsky, profesor paleobiologii dinozaurów na Uniwersytecie w Calgary w Kanadzie - skamielina kości szczęki została odkryta w latach 80. XX wieku i trafiła do Państwowego Muzeum Geologicznego w Taszkencie w Uzbekistanie, ale nie została rozpoznana do 2019 r.

Skamieniała kość szczęki w Państwowym Muzeum Geologicznym w Taszkencie w Uzbekistanie.

 

Naukowcy z Kanady, Japonii i Uzbekistanu nazwali nowy gatunek Ulughbegsaurus uzbekistanensis, na cześć XV-wiecznego matematyka i astronoma Ulugh Bega.

„Ponad 90 milionów lat temu drapieżniki ekosystemów Azji i Ameryki Północnej były często dużymi gatunkami karcharodontozaurów znanymi jako ‘dinozaury z zębami rekina’, które później zostały zastąpione przez duże gatunki tyranozaurów podobnych do T-rexów, około 80 (milionów) do 90 milionów lat temu”, poinformowała Zelenitsky w oświadczeniu.

Skamielina została odkryta w latach 80. XX wieku, ale dopiero po nowych analizach paleontolodzy doszli do wniosku, że jest to nieznany wcześniej gatunek dinozaura.

 

„Obie te grupy dinozaurów były mięsożercami, które miały ostre zęby i chodziły na dwóch nogach, chociaż tyranozaury były masywniej zbudowane”.

W jaki sposób tyranozaury ewoluowały, aby zastąpić karcharodontozaury na szczycie łańcucha pokarmowego w tych regionach nie jest do końca wiadome z powodu niejednolitych danych z okresu późnej kredy około 80 do 100 milionów lat temu. Zelenitsky wyjaśniła, że drapieżniki są zwykle mniej liczne niż zwierzęta, na które polują, co może tłumaczyć dlaczego ich skamieniałe szczątki są trudniejsze do znalezienia.

Ulughbegsaurus dzieliły swój świat z małym gatunkiem tyranozaura zwanym Timurlengia, przedstawionym na ilustracji.

 

Zelenitzky powiedziała, że Ulughbegsaurus dzielił ekosystem z małym gatunkiem tyranozaura zwanym Timurlengia.

„Wszystkie przedstawione dowody sugerują, że gatunki karcharodontozaurów przewyższały lub ‘utrzymywały’ gatunki tyranozaurów w ekosystemach Azji i prawdopodobnie Ameryki Północnej jeszcze tuż przed ich wyginięciem około 90 milionów lat temu” – napisała Zelenitsky w e-mailu.

Wyginięcie karcharodontozaurów pozwoliło gatunkom tyranozaurów przejąć rolę drapieżników wierzchołkowych w Azji i Ameryce Północnej 80 do 90 milionów lat temu. Utrzymywały się one, aż potężna asteroida uderzyła w Ziemię około 66 milionów lat temu, skazując większość dinozaurów na wyginięcie.

Badania zostały opublikowane w czasopiśmie „Royal Society Open Science”.

Autor: 
Katie Hunt / tłum. Weronika Florko
Dział: 

Reklama