Reaktor nr 2 w elektrowni jądrowej Shimane spełnia nowe normy i może zostać ponownie uruchomiony od przyszłego roku

Reklama

pon., 09/20/2021 - 15:38 -- MagdalenaL

Zdj. https://www.asahi.com/

15 września agencja Nuclear Regulation Authority (NRA) oficjalnie podjęła decyzję w sprawie raportu z badania uznającego, że podstawowa polityka bezpieczeństwa reaktora nr 2 w elektrowni atomowej Shimane w Matsue jest zgodna z nowymi standardami regulacyjnymi, dzięki czemu Chugoku Electric Power Co. planuje ponownie uruchomić elektrownię pod warunkiem uzyskania zgody władz lokalnych.

Elektrownia jądrowa w Shimane jako jedyna w Japonii znajduje się w stolicy prefektury, a w promieniu 30 km od elektrowni mieszka ponad 450 tys. osób, które w razie awarii musiałyby się ewakuować.. Aby ponownie uruchomić elektrownię, Chugoku Electric będzie musiało zgodzić się na porozumienie w sprawie bezpieczeństwa podpisane pomiędzy prefekturą Shimane i miastem Matsue, gdzie znajduje się Chugoku Electric, w oparciu o "prawo wcześniejszej zgody". Burmistrzowie prefektury i miasta nie zgłosili żadnego istotnego sprzeciwu, aczkolwiek inne lokalne władze gminy oraz prefektury Tottori również starają się o uzyskanie “prawa wcześniejszej zgody” od Chugoku Electric.

Jest to 17. elektrownia jądrowa, która spełnia nowe normy. Reaktor nr. 2 jest reaktorem wodnym wrzącym (BWR) i jest taki sam jak reaktor w elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi firmy TEPCO, który uległ awarii. Elektrownia jądrowa Shimane ma jeszcze dwa inne reaktory.

W 2018 roku rozpoczął się również przegląd nowo wybudowanego reaktora bloku 3 na terenie elektrowni. Założenia dotyczące trzęsień ziemi i tsunami dla reaktora w bloku 3 są prawie takie same jak dla reaktora w bloku 2, więc oczekuje się, że okres przeglądu będzie krótszy. Chugoku Electric początkowo szacowało całkowity koszt prac zabezpieczających przed trzęsieniami ziemi i tsunami na ponad 100 miliardów jenów, ale obecnie spodziewa się wydać około 600 miliardów jenów. Koszty zapewne wzrosną jeszcze bardziej, ponieważ Chugoku Electric jest zobowiązane do wybudowania obiektu, który zabezpieczy reaktory przed potencjalnymi atakami terrorystycznymi. Na konferencji prasowej 10 września, prezes firmy Mareshige Shimizu powiedział: “Po uruchomieniu reaktory przyniosą korzyści odpowiadające naszym inwestycjom”.

Posiedzenie Urzędu Regulacji Jądrowych. Omówiono raport z badania dla jednostki Chugoku Electric Power Shimane 2 Minato-ku, Tokio (zdj. https://www.asahi.com/)

W grudniu 2013 roku Chugoku Electric złożyło wniosek o przeprowadzenie przeglądu reaktora bloku 2 w Shimane w oparciu o nowe normy. Otrzymano łącznie 156 uwag, w tym sugestie, że Chugoku Electric nie spełniło wymogów kompetencji technicznych, po tym jak przedsiębiorstwo omyłkowo pozbyło się materiałów pożyczonych mu w ramach umowy o poufności z komisją regulacyjną i nie zgłosiło tego faktu komisji.

Autor: 
Yu Fujinami , Shiro Matsuda, tłumaczyła: Zofia Miecznikowska

Reklama