Co pierwsze ulegnie rozkładowi, guma do żucia czy niedopałek papierosa?

Reklama

pt., 09/24/2021 - 16:21 -- MagdalenaL

Zdj: https://www.oceanactionhub.org/personal-care-products-are-littering-world%E2%80%99s-oceans

Ile czasu pomidor przetrwa na świeżym powietrzu? Jak długo zanika plastikowa butelka? Odpady porzucone w środowisku naturalnym zagrażają przetrwaniu ponad 15 000 gatunkom zwierząt i zatruwają łańcuch pokarmowy, w którym znajdują się również ludzie. A niektóre z tych materiałów, które są tak szkodliwe dla fauny i flory pozostaną już na zawsze w środowisku naturalnym: sama degradacja szklanej butelki może zająć nawet cztery tysiąclecia.

Czas potrzebny do rozkładu na świeżym powietrzu wymienionych poniżej obiektów jest przybliżony. Będzie to zależeć od zmian w składzie lub produkcji jednych i drugich, a także od warunków środowiska naturalnego, na które zostaną narażone.

Papier 

Papier, materiał wytwarzany z celulozy pozyskiwanej z drzew, w wilgotnych miejscach rozkłada się mniej więcej około roku. Jeśli trafi do suchego miejsca rozkład potrwa znacznie dłużej. Koszty środowiskowe jego produkcji są wysokie: według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO), między 2000, a 2010 rokiem planeta traciła 13 milionów hektarów lasów rocznie. 

Niedopałki

Tytoń zawiera ok 4000 substancji chemicznych. Między innymi nikotynę, smołę, amoniak i polon 210, wszystkie z nich są rakotwórcze i wpływają na śmierć ponad sześciu milionów ludzi rocznie, według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Filtr papierosów wykonany jest z włókien octanu celulozy. Połączenie składników niedopałka papierosa powoduje, że czas jego degradacji waha się od jednego do dziesięciu lat.

Gumy do żucia

Gumy do żucia składają się w 80% z plastiku. Reszta to mieszanka żywic naturalnych, syntetyków, cukru, aromatów i sztucznych barwników. Degradacja, która trwa około pięciu lat, wymaga działania tlenu, który na pierwszych etapach powoduje skamienienie gumy, później następuje pękniecie i guma zaniknie prawie nie zostawiając śladu środowiskowego.

Butelka wody

Politereftalan etylu (PET), materiał, z którego produkuje się większość butelek na wodę na świecie, jest nieprzystępny dla zdecydowanej większości mikroorganizmów odpowiedzialnych za rozkład.  Plastikowy pojemnik może potrzebować od 100 do 1000 lat, aby utracić swoją wytrzymałość i zacząć się rozkładać. Fakt: do 2025 roku około 155 milionów ton odpadów plastikowych zostanie wyrzuconych do morza na naszej planecie.

 

Tenisówki

Obuwie sportowe, zazwyczaj wykonane z kawałków skóry, gumy, tkaniny i innych materiałów syntetycznych, posiada różne czasy degradacji dla tej samej wielokrotnej kompozycji.  Części tekstylne (skóra, tkanina) rozkładają się jako pierwsze, a części chemiczne (pianki, podeszwy syntetyczne) jako ostatnie. Szacowany czas, w którym tenisówki ulegną całkowitemu rozkładowi to 200 lat.

Owoce

Proces dekompozycji jednego pomidora może trwać od dwóch do trzech miesięcy. Odpady organiczne to odpady, które w Hiszpanii są wytwarzane w największej ilości: stanowią około 40% zawartości worków na śmieci Hiszpanów.

Kartony

Karton, opakowanie wielofunkcyjne, stworzone w latach 50 w Szwecji, zbudowane jest z wielu warstw i składa się w 75% z tektury (zrobionej z celulozy), w 20% z plastiku (czysty polietylen) i w 5% z aluminium. Różnorodność tych elementów powoduje, że czas jego rozkładu to około 30 lat.

Baterie

Zwykła bateria może zanieczyścić do 3000 litrów wody. A ich przetrwanie w środowisku naturalnym jest ogromne: ich rozkład może zająć od 500 do 1000 lat, chociaż niektóre, ze względu na ich skład, mogą zacząć się rozkładać po 50 latach. Rtęć, która znajduje się prawie we wszystkich bateriach (oprócz arsenu, cynku, ołowiu, chromu czy kadmu) jest jednym z najbardziej toksycznych znanych metali. W kontakcie z wodą powstaje metylortęć, pochodna, która poważnie zanieczyszcza biosferę morską.

Szklane butelki

Szklane butelki, w 100% podlegają recyklingowi, zbudowane są z węglanów sodu, wapnia oraz z piasku. I są, prawdopodobnie, najtwardszym orzechem do zgryzienia dla natury: rozpad może zająć 4000 lat.

Puszki

Przekształcenie puszki po napoju w tlenek żelaza zajmuje około 10 lat na świeżym powietrzu. Później, potrzeba 40 lat, aby uległa całkowitemu rozkładowi. Ten popularny pojemnik składa się z 210 mikronów (0,21 milimetra) warstwy stali pokrytej lakierem i zanurzonej w cynie. Jeśli puszka byłaby w 100% z aluminium, materiału łatwo odzyskiwalnego, jej zniknięcie zajęłoby około 100 lat.

Autor: 
Tłumaczenie: Asia Wierzbicka
Dział: 

Reklama