Ogromne plastikowe siedlisko śmieci na Pacyfiku

Reklama

pon., 12/06/2021 - 19:34 -- MagdalenaL

Źródło: https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/15FB4/production/_121963009_oceanvoyages.png

 

Naukowcy odkryli zwierzęta morskie żyjące na plastikowych śmieciach na obszarze otwartego oceanu, zwanym „Wielką pacyficzną plamą śmieci”.

Mnóstwo tych stworzeń to gatunki przybrzeżne, które ulokowały się w odległości wielu mil od swoich zwykłych siedlisk, na skrawku w połowie drogi między wybrzeżem Kalifornii a Hawajami.

Rośliny i zwierzęta, w tym ukwiały, maleńkie robaki morskie, mięczaki i kraby, zostały znalezione na 90% szczątków.

Naukowcy obawiają się, że plastik może pomóc w transporcie gatunków inwazyjnych.
 


W badaniu zbadano plastikowe elementy o średnicy większej niż 5 cm (2 cale), zebrane z wiru – obszaru, w którym prądy cyrkulacyjne powodują gromadzenie się pływających śmieci – na Pacyfiku.

Główna badaczka, dr Linsey Haram, która prowadziła prace w Smithsonian Environmental Research Centre, powiedziała: "Plastiki są bardziej trwałe niż wiele naturalnych śmieci, które wcześniej można było zobaczyć na otwartym oceanie. Tworzą one bardziej trwałe siedlisko w tym obszarze."

Dr Haram współpracowała z Ocean Voyages Institute - organizacją charytatywną, która zbiera plastikowe zanieczyszczenia podczas wypraw żeglarskich - oraz z oceanografami z University of Hawaii w Manoa.

 

Źródło: https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/2B1C/production/_121963011_debris.png

 

Na świecie istnieje co najmniej pięć zatłoczonych plastikiem żył wodnych. Badacze uważają, że w tej jednej znajduje się go najwięcej - szacuje się, że jest to 79 000 ton w regionie o powierzchni ponad 610 000 mil kwadratowych (1,6 mln km2).

„Tam trafiają różne rzeczy” – powiedziała dr Haram. „To nie jest wyspa plastiku, ale na pewno jest go tam bardzo dużo.”

Wiele z nich to mikroplastik – bardzo trudny do zobaczenia gołym okiem. Ale są tam też większe przedmioty, w tym porzucone sieci rybackie, boje, a nawet statki, które pływają w wirze od czasu japońskiego tsunami w 2011 roku.

Naukowcy, którzy poinformowali o swoich odkryciach w czasopiśmie Nature Communications, rozpoczęli dochodzenie po tej katastrofie.

Tsunami spowodowało wyrzucenie ton gruzu do Oceanu Spokojnego. Setki przybrzeżnych japońskich gatunków morskich znaleziono żywe na przedmiotach, które wylądowały na wybrzeżach północnoamerykańskiego wybrzeża Pacyfiku i na Wyspach Hawajskich.

„Staramy się zrozumieć, w jaki sposób tworzywa sztuczne mogą być nośnikiem niebezpiecznych gatunków do wybrzeży” – powiedziała dr Haram dla BBC News.

 

Źródło: https://ichef.bbci.co.uk/news/976/cpsprodpb/C4D3/production/_117378305_066035935.jpg

 

Niektóre z organizmów, znalezionych przez naukowców na badanych przedmiotach plastikowych, były gatunkami z otwartego oceanu. Przetrwały dzięki „tratwom” z pływających szczątków. Jednak najbardziej otwierającym oczy odkryciem, jak powiedziała dr Haram, była różnorodność gatunków przybrzeżnych na plastiku.

„Cóż, ponad połowa przedmiotów miała na sobie gatunki przybrzeżne” – powiedziała. „To rodzi wiele pytań o to, co to znaczy być gatunkiem przybrzeżnym.”

Naukowcy stwierdzili, że odkrycie spowodowało kolejną „niezamierzoną konsekwencję” zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi - problem, który będzie się nasilał.

W jednym z wcześniejszych badań oszacowano, że do 2050 r. wytworzonych zostanie łącznie 25 000 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych.

Autor: 
Autor: BBC / Tłumaczenie: Natalia Stawicka

Reklama