Optymistyczne prognozy dotyczące Covid-19: choroba zostanie pokonana w 2022r.

Reklama

śr., 01/05/2022 - 01:03 -- MagdalenaL

Zdjęcie

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) mówi, że jest optymistą i wierzy, że pandemia koronawirusa zostanie pokonana w 2022 roku, pod warunkiem, że kraje będą współpracować w celu powstrzymania jej rozprzestrzeniania się.

Dr Tedros Adhanom Ghebreyesus ostrzegał przed „wąskim nacjonalizmem i gromadzeniem szczepionek” w swoim oświadczeniu noworocznym.

Był to pierwszy komentarz od dwóch lat oraz od pierwszego powiadomienia WHO o przypadkach wystąpienia nieznanego dotąd zapalenia płuc w Chinach.

Liczba przypadków Covid wynosi obecnie 287 mln, a zmarło prawie 5,5 mln osób na całym świecie.

Na całym świecie ludzie obchodzą nowy rok, ale obchody te są ograniczone restrykcjami, a wiele krajów chce zniechęcić tłumy do gromadzenia się.

Koronawirus pozostaje częścią codziennego życia: choroba, która zamknęła granice, podzieliła rodziny, a w niektórych miejscach sprawiła, że nie do pomyślenia było opuszczenie domu bez założenia maseczki.

Mimo to dr Tedros brzmiał bardzo pozytywnie w swoim przemówieniu, zauważając, że obecnie istnieje znacznie więcej możliwości do zwalczania Covid-19.

Ostrzegł jednak, że ciągła nierówność w dystrybucji szczepionek zwiększa ryzyko ewolucji wirusa.

„Wąski nacjonalizm i gromadzenie szczepionek przez niektóre kraje podważyły sprawiedliwość i stworzyły idealne warunki do pojawienia się wariantu Omicron, a im dłużej trwa niesprawiedliwość, tym większe ryzyko ewolucji wirusa w sposób, któremu nie możemy zapobiec ani przewidzieć”, powiedział.

„Jeśli uporamy z nierównościami, zakończymy pandemię”, dodał.

W swoich wypowiedziach dr Tedros nawiązał również do niskiego wskaźnika szczepień.

Podczas gdy większość populacji w Europie i obu Amerykach otrzymała co najmniej jedną dawkę, cel WHO dotyczący pełnych szczepień w 40% każdego kraju do końca 2021 r. nie uwzględnia w większości krajów Afryki.

Dr Tedros wcześniej krytykował bogatsze narody za „zawładnięcie” globalnej podaży szczepionek, w pełni zaszczepiając większość ich populacji, podczas gdy inne czekają na pierwsze dawki.

Światowa Organizacja Zdrowia wyznaczyła nowy cel na 2022 r.: zaszczepić do lipca 70% ludzi we wszystkich krajach, aby zakończyć pandemię.

Autor: 
tłum. Natalia Stawicka

Reklama