Drętwieją ci stopy? To może być objaw choroby

Reklama

czw., 01/20/2022 - 00:13 -- MagdalenaL

Źródło zdjęcia: iStock

Częste mrowienie lub drętwienie stóp może mieć podłoże naczyniowe, neurologiczne lub mechaniczne.

Często drętwieją ci stopy? Bądź czujny, ponieważ według Oficjalnego Kolegium Podologów ze Wspólnoty Walenckiej (ICOPCV), może to być oznaką, że coś nie tak dzieje się z twoim organizmem. Za tym nieprzyjemnym uczuciem mogą kryć się problemy pochodzenia naczyniowego, neurologicznego lub mechanicznego.

„Takie odczucie w kończynach dolnych nie jest normalne", mówi przewodnicząca walenckich podologów Pilar Nieto. Jeżeli ten problem nas dotyczy, ekspertka zaleca, aby jak najszybciej udać się do podologa i poznać przyczynę.

Według Nieto, częste uczucie drętwienia stóp może być spowodowane problemami krążeniowymi związanymi z powrotem żylnym, nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą oraz problemami z mikrokrążeniem spowodowanymi działaniem zimna. Ten dyskomfort mogą również powodować różne leki lub zmiany w nerwach obwodowych.

Jeśli chodzi o przyczyny neurologiczne, eksperci wskazują, że zmiana sygnału nerwowego może być również spowodowana przez patologie, takie jak cukrzyca, alkoholizm i palenie, ponieważ zmniejszają one przewodnictwo nerwowe i mogą prowadzić do drętwienia lub mrowienia w stopach.

Maite García, wiceprzewodnicząca Oficjalnego Kolegium, zaznacza, że parestezje, czyli uczucie mrowienia, mogą być skutkiem złego obuwia, deformacji stóp lub powtarzających się nawyków chodzenia, ponieważ powodują one stały nacisk na określony obszar stopy.

Podolodzy stwierdzają, że należy zdecydowanie unikać spożywania alkoholu i palenia tytoniu, a także kontrolować wszelkie zdiagnozowane choroby. Jednocześnie powinniśmy wybierać obuwie dopasowane do naszych stóp, umożliwiające pełny ruch i niezbyt ciasne. Podeszwa natomiast powinna dobrze amortyzować krok.

Ponadto, istotne jest, aby podolog przeprowadził badanie kroku, neurologiczne i naczyniowe, głównie w celu oceny sytuacji i zaoferowania najbardziej odpowiedniego leczenia w każdym konkretnym przypadku - podsumował ICOPCV.

Autor: 
tłum. Magdalena Wąsala

Reklama