Międzynarodowa Stacja Kosmiczna spadnie do morza w 2031 r. – zapowiada NASA

Reklama

sob., 05/14/2022 - 19:19 -- MagdalenaL

Orbitujące laboratorium, które wystartowało w 1998 r., wyląduje w odległości 2700 km od lądu w Point Nemo, ostatecznym miejscu spoczynku na Oceanie Spokojnym dla wielu nieczynnych satelitów i stacji kosmicznych, takich jak rosyjski Mir – podało National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA).

Nowa data zakończenia misji ISS wynika z zobowiązania administracji Bidena do przedłużenia wsparcia dla działania stacji kosmicznej do 2030 r. – jak ogłosiła NASA pod koniec grudnia. Agencja kosmiczna ogłosiła również nowy przejściowy plan dla badań na orbicie okołoziemskiej. W okresie poprzedzającym likwidację ISS, NASA podpisała umowy z trzema prywatnymi firmami na uruchomienie komercyjnych stacji kosmicznych, z których będą korzystać zarówno firmy prywatne, jak i rządowi astronauci. Nowe komercyjne stacje kosmiczne zostaną uruchomione przez Blue Origin, Nanoracks LLC i Northrop Grumman Systems Corporation – poinformowała NASA. Oczekuje się, że będą one gotowe do działania około 2030 r., zanim ISS wpadnie do morza.

 

„Prywatny sektor jest technicznie i finansowo zdolny do rozwoju i eksploatacji komercyjnych stacji na orbicie okołoziemskiej, z pomocą NASA. Z niecierpliwością czekamy na możliwość podzielenia się z nimi naszymi wnioskami i doświadczeniami z działalności operacyjnej, aby pomóc w opracowaniu bezpiecznych, niezawodnych i opłacalnych miejsc docelowych w przestrzeni kosmicznej” – powiedział w oświadczeniu Phil McAlister, dyrektor ds. przestrzeni kosmicznej w centrali NASA.

W międzyczasie ISS będzie nadal zajęta eksperymentami przeprowadzanymi zarówno przez naukowców z NASA, jak i prywatnych zleceniodawców.

 

„Międzynarodowa Stacja Kosmiczna wkracza w trzecią i najbardziej produktywną dekadę swojego istnienia jako przełomowa baza naukowa w warunkach mikrograwitacji” – powiedziała w oświadczeniu Robyn Gatens, dyrektor Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w siedzibie NASA. „Trzecie dziesięciolecie jest tego potwierdzeniem. Dzięki naszej udanej globalnej współpracy w celu sprawdzania technologii eksploracji i badań nad człowiekiem, aby wesprzeć eksplorację głębokiego kosmosu, możemy nadal przynosić korzyści medyczne dla ludzkości i środowiska oraz stworzyć podstawy dla komercyjnej przyszłości na niskiej orbicie okołoziemskiej”.

Wśród długoterminowych prac wykonywanych na stacji kosmicznej znajdują się eksperymenty, które mają wesprzeć plany NASA dotyczące wysłania ludzi na Księżyc i Marsa – jak podaje agencja. NASA zamierza wysłać na Księżyc pierwszą kobietę i pierwszą osobę o innym kolorze skóry niż biała jeszcze w tej dekadzie, choć termin został przesunięty z 2024 r. na „nie wcześniej niż 2025 r.”.

 

Stacja kosmiczna ISS jest stale zamieszkiwana od 2000 r., ale konstrukcja długości boiska piłkarskiego zaczyna pokazywać swój wiek. W 2021 r. w module Zarya znaleziono niewielkie pęknięcia, co było drugim przypadkiem od 2019 r., kiedy to na pokładzie orbitującego laboratorium odkryto szczeliny.

Choć stacje kosmiczne były już wcześniej deorbitowane, ISS jest największym obiektem stworzonym przez człowieka, jaki kiedykolwiek zajmował niską orbitę okołoziemską. Jej deorbitacja może być wyzwaniem – podaje portal Space.com. W 1979 r. chaotyczna i ostatecznie niekontrolowana deorbitacja należącej do NASA stacji kosmicznej Skylab spowodowała, że kawałki gruzu rozsypały się po całej Australii, lecz na szczęście nikt nie ucierpiał. Stacja ISS jest na tyle duża, że spora część prawdopodobnie nie spłonie w atmosferze, a jej baterie słoneczne o nieregularnym kształcie mogą sprawić, że trudno będzie ją kontrolować podczas opadania w dół – czytamy w Space.com.

Autor: 
Autor: Stephanie Pappas; Tłumaczenie: Patrycja Marcinkowska

Reklama