„The Rock”, bijący rekordy biały diament, trafia na aukcję

Reklama

sob., 05/21/2022 - 00:33 -- MagdalenaL

Największy biały diament, jaki kiedykolwiek wystawiono na aukcji, do sprzedania w Genewie. Diament będzie częścią wyprzedaży Christie’s, która zawiera dwa kamienie ważące ponad 200 karatów każdy.

„The Rock”, 228,31-karatowy kamień w kształcie gruszki, mniej więcej wielkości piłki golfowej, ma kosztować nawet 30 milionów dolarów.

„Często w przypadku tych największych kamieni poświęca się kształt na rzecz wagi. To idealnie symetryczna forma w kształcie gruszki i jeden z najrzadszych klejnotów, jakie kiedykolwiek zostały sprzedane na aukcji”, powiedział Max Fawcett, szef działu biżuterii Christie’s w Genewie.

Ceny diamentów zostały wzmocnione sankcjami nałożonymi na głównego producenta w Rosji, a także powrotem wydarzeń VIP, gdy ograniczenia pandemiczne się rozwijają.

Wydobyty w Afryce Południowej „The Rock” był noszony przez swojego byłego właściciela jako naszyjnik Cartier. Poprzedni rekord aukcyjny białego diamentu to 163,41-karatowy klejnot sprzedany w 2017 roku.

Christie's sprzedaje również 205,07-karatowy żółty kamień w kształcie poduszki, nazwany „Diamentem Czerwonego Krzyża”, ponieważ nieokreślona część dochodów z aukcji trafi do Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża z siedzibą w Genewie.

Klejnot z krzyżem maltańskim u podstawy został po raz pierwszy sprzedany przez firmę Christie's w 1918 roku na aukcji w Londynie, na której mieszkańcy sprzedawali cenne artykuły gospodarstwa domowego, aby wspomóc wysiłek wojenny. Te dochody, 10 000 funtów, pomogły Brytyjskiemu Towarzystwu Czerwonego Krzyża. Jego szacowana cena sprzedaży wynosi dziś od 7 do 10 milionów dolarów, powiedział Fawcett.

Autor: 
Reuters / tłum. Nikol Benderuk

Reklama