W „przełomowym” badaniu cofnięto utratę pamięci u myszy za pomocą płynu mózgowego pochodzącego od młodszych osobników

Reklama

pon., 05/23/2022 - 18:41 -- MagdalenaL

Substancja zwana płynem mózgowo-rdzeniowym (ang. cerebrospinal fluid, CSF) przepływa falami przez istotę szarą i białą, pomagając w usuwaniu odpadów. 

 

Wypełnia tkanki proteinami, czy też czynnikami wzrostu, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju. 

Ich ilość zmniejsza się wraz z wiekiem – co zwiększa ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera i innych schorzeń neurologicznych. 

Naukowcy twierdzą, że terapia otwiera drzwi do nowych metod leczenia i do spowolnienia zaburzeń zdolności poznawczych. 

Za pomocą maleńkiej rurki i pompy płyn mózgowo-rdzeniowy od młodych dorosłych myszy był podawany do mózgów 18-miesięcznych zwierząt – co odpowiada około 60 lat życia człowieka – przez siedem dni. 

Skany wykazały, że zwiększyło to produkcję mieliny, tłuszczowej otoczki, która chroni neurony przed uszkodzeniem. 

Ponadto starsze myszy lepiej radziły sobie z zadaniem „warunkowania strachu”. Zapamiętywały, że dźwięk i migające światło oznaczają, że zaraz otrzymają mały wstrząs elektryczny. Nowa Nadzieja 

„Starzenie się mózgu leży u podstaw demencji i chorób neurodegeneracyjnych, które stanowią ogromne obciążenie dla społeczeństwa” – powiedział autor pracy, profesor Tony Wyss-Coray z Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii. Poprawa pamięci u starych myszy otrzymujących płyn mózgowo-rdzeniowy od młodszych może być przypisana czynnikom wzrostu, które przywracają funkcje komórek nerwowych. 

 

„Odkrycia te wskazują na potencjalne właściwości odmładzające płynu mózgowordzeniowego dla starzejącego się mózgu”. 

Narzędzie komputerowe zwane sekwencjonowaniem RNA wykazało, że terapia zmieniła ekspresję genów w hipokampie – który kontroluje pamięć. 

Stymulowała ona komórki centralnego układu nerwowego, znane jako oligodendrocyty. Wytwarzają one mielinę, która zapewnia silny sygnał między neuronami. 

 

Badanie opublikowane w czasopiśmie Nature wykazało, że geny, które zwykle ulegają ekspresji w oligodendrocytach, były silnie wyregulowane u starych myszy, którym podawano płyn mózgowo-rdzeniowy pochodzący od młodych myszy. 

W szczególności zidentyfikowano gen o nazwie Fgf17 jako kluczowy. Jego aktywność zmniejsza się u starych myszy. 

Zwiększenie jego aktywności przyniosło takie same korzyści, jak w przypadku płynu mózgowo-rdzeniowego od młodych myszy, dając nadzieję na opracowanie leku ukierunkowanego na ten gen. 

„W miarę starzenia się mózgu następuje pogorszenie zdolności poznawczych, a wraz z nim wzrasta ryzyko demencji i chorób neurodegeneracyjnych” – powiedziała prof. Wyss-Coray. Zrozumienie, w jaki sposób czynniki ogólnoustrojowe wpływają na mózg przez całe życie, rzuca światło na potencjalne metody leczenia spowalniające starzenie się mózgu. 

„Płyn mózgowo-rdzeniowy jest częścią bezpośredniego otoczenia mózgu, dostarczając komórkom mózgowym składniki odżywcze, cząsteczki sygnalizacyjne i czynniki wzrostu”. 

Związane z wiekiem pogorszenie zdolności poznawczych dotyka nawet jedną czwartą osób po 60. roku życia. Zdrowa dieta i regularne ćwiczenia fizyczne chronią przed tym zjawiskiem, ale nie istnieją żadne metody leczenia farmakologicznego. 

 

Przełomowe leczenie 

Odkrycia te dowodzą odmładzającej mocy młodego płynu mózgowo-rdzeniowego i wskazują na Fgf17 jako kluczowy cel przywracania funkcji oligodendrocytów w starzejącym się mózgu „- powiedziała prof. Wyss-Coray.” Łącznie nasze wyniki sugerują, że ukierunkowanie mielinizacji hipokampa poprzez czynniki obecne w świeżym     płynie     mózgowo-rdzeniowym     może     być     strategią     terapeutyczną zapobiegającą lub ratującą spadek zdolności poznawczych związany ze starzeniem się i chorobami neurodegeneracyjnymi". 

Dr Miriam Zawadzki i prof. Maria Lehtinen, z Boston Children's Hospital w 

Massachusetts, które nie brało udziału w badaniu, określili je jako „przełomowe”. 

 

"Badanie nie tylko sugeruje, że FGF17 ma potencjał jako cel terapeutyczny, ale także sugeruje, że drogi podawania leków, które umożliwiają terapeutykom bezpośredni dostęp do płynu mózgowo-rdzeniowego, mogłyby być korzystne w leczeniu demencji „- powiedzieli.” Wszelkie tego typu terapie będą niezwykle pomocne we wspieraniu naszej starzejącej się populacji". 

 

Autor: 
Autor: Good News Network / Tłumaczenie: Anna Pawlikowska

Reklama